Finante-Banci

Deficitul comercial a crescut in primul trimestru pana la 4 mld. euro

10 May, 10:53 • Redactia DailyBusiness
Deficitul comercial al Romaniei a crescut in primul trimestru al acestui an cu 72,1% pana la 4,05 miliarde euro, pe fondul avansului puternic a importurilor din tarile membre ale Uniunii Europene, iar inflatia anuala a urcat pana la 3,77% in luna aprilie.
Deficitul comercial a crescut in primul trimestru pana la 4 mld. euro

Cresterea deficitului comercial FOB/CIF s-a temperat insa fata de primele doua luni ale anului, cand se inregistrase un avans de 83,3% fata de acelasi interval al anului 2006, pana la 2,57 miliarde euro (8,7 miliarde lei), a informat, joi, Institutul National de Statistica (INS).

Exporturile Romaniei au insumat 2,7 miliarde euro in luna martie, in crestere cu 16,2% fata de martie 2006, in timp ce importurile au ajuns in a treia luna a acestui an la 4,16 miliarde euro, cu 26,5% mai mari decat in aceeasi luna a anului trecut.

Exporturile catre tarile membre ale Uniunii Europene (UE) au crescut in martie cu 12,9% pana la 1,85 miliarde euro, iar importurile din celelalte 26 de tari membre UE au avansat cu 34,9% la 3 miliarde euro, spun datele INS.

Exporturile Romaniei au insumat 7,1 miliarde euro in primul trimestru al acestui an, in crestere cu 14,2% fata de acelasi interval al anului trecut, iar importurile au avansat cu 30,1% in primele trei luni ale anului pana la 11,1 miliarde euro. Cel mai mult au crescut importurile din UE, cu 40,7%, in timp ce importurile din alte tari au crescut cu 9%.

Exporturile Romaniei catre tarile membre UE au avansat in primul trimestru cu 12,9% fata de primele trei luni din 2006 pana la 5 miliarde euro, iar exporturile catre alte tari au crescut cu 14,2%, pana la 2,08 miliarde euro.

Inflatia a urcat in aprilie

Inflatia anuala a urcat in luna aprilie la 3,77%, in crestere fata de nivelul minim istoric de 3,66% inregistrat in martie, pe fondul scumpirii facturilor de energie, a unei relative stabilitati a preturilor alimentelor si a ieftinirii serviciilor.

Indicele preturilor de consum (IPC), indicator folosit pentru a masura inflatia, a urcat in aprilie cu 0,52% fata de martie, sustinut de o crestere redusa a preturilor alimentelor, care au urcat cu 0,49%. Preturile produselor nealimentare a urcat cu 0,84% in aprilie fata de luna precedenta.

Tarifele serviciilor au coborit aprilie cu 0,2%%, arata Institutul National de Statistica (INS).

Analistii anticipau pentru luna aprilie o inflatie de 0,15 – 1,00% fata de martie, impulsionata de cresterea preturilor la energia electrica si a consumului mai mare de bunuri alimentare si nealimentare in perioada sarbatorilor pascale.

Inflatia anuala medie se tempereaza in aprilie pana la 5,1%, nivel inferior celui atins in luna precedenta de 5,4%, arata datele INS.

„Cresterea medie a preturilor in ultimele 12 luni (mai 2006 – aprilie 2007) fata de precedentele 12 luni (mai 2005 – aprilie 2006), determinata pe baza IPC, este de 5,1% pe total, iar cea determinata pe baza indicelui armonizat al preturilor de consum (IAPC) este de 5,2% pe total”, arata INS.

Inflatia de baza, din care se scad preturile administrate si cele volatile, asa numita inflatie core, pe care banca centrala o considera un semnal pentru politica monetara, a urcat in aprilie cu 0,23%. In martie inflatia de baza a fost de 0,21% fata de luna precedenta.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca pierderea a aproape un miliard de euro din PNRR
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca ...
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune o parcare în apropierea zonei
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune ...
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea procesului diplomatic
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea ...
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern cu puteri depline
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern ...
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea sectorului
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea ...
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat angajamentele
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat ...
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea a 12 hotărâri
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea ...
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii afectați de blocajul ANCPI
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii ...
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record în care capitalizarea a depășit pentru prima dată 100 mld. euro
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record ...
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic față de Vladimir Putin
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic ...
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea militarilor nu este publică”
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea ...
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, care ar putea reduce prețurile la pompă
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, ...
Cseke Attila cere formarea urgentă a unui guvern cu puteri depline: „I-aș ține pe liderii partidelor la negocieri ca la alegerea Papei”
Cseke Attila cere formarea urgentă a unui guvern cu puteri depline: „I-aș ține pe liderii partidelor ...
Ambasada Rusiei respinge acuzațiile MAE privind dronele și califică expulzarea unui diplomat drept „neargumentată”
Ambasada Rusiei respinge acuzațiile MAE privind dronele și califică expulzarea unui diplomat drept ...
Rata șomajului din București a scăzut la 0,42% în iunie. Peste 5.500 de persoane sunt în continuare în căutarea unui loc de muncă
Rata șomajului din București a scăzut la 0,42% în iunie. Peste 5.500 de persoane sunt în continuare ...
Alexandru Rogobete: Reforma trebuie să înceapă cu actualizarea tarifelor decontate spitalelor
Alexandru Rogobete: Reforma trebuie să înceapă cu actualizarea tarifelor decontate spitalelor