- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Deficitul de cont curent s-a diminuat cu peste 73% in ianuarie, la 123 mil. euro

12 Mar, 13:17 • Redactia DailyBusiness
Contul curent al balantei de plati a inregistrat in ianuarie 2010 un deficit de 123 milioane euro, in scadere cu 73,2% fata de aceeasi luna a anului anterior, fiind influentat de reducerea deficitului balantei comerciale, potrivit Bancii Nationale a Romaniaie (BNR).
Deficitul de cont curent s-a diminuat cu peste 73% in ianuarie, la 123 mil. euro

Astfel, deficitul balantei comerciale a insumat 217 milioane euro, in scadere cu 55,8% fata de luna ianuarie 2009.

Deficitul contului curent in luna ianuarie 2010 a fost finantat integral prin investitii directe ale nerezidentilor in Romania, care au inregistrat 302 milioane euro, comparativ cu 1,123 miliarde euro in luna ianuarie 2009, acestea fiind in integralitate de natura participatiilor la capital.

Datoria externa pe termen mediu si lung era la finalul lunii ianuarie de 64,211 miliarde euro (82,5% din total datorie externa), inregistrand aproximativ acelasi nivel de la sfarsitul anului 2009.

Datoria externa pe termen scurt a inregistrat la 31 ianuarie nivelul de 13,657 miliarde euro (17,5% din total datorie externa), in scadere cu 5,5% fata de finele lunii decembrie 2009.

Rata serviciului datoriei externe pe termen mediu si lung a fost 26,6% in prima luna a acestui an, comparativ cu 31,6% in anul 2009.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian