Finante-Banci

Deficiul comercial a scazut anul trecut cu 58%, la 9,74 miliarde euro

09 Feb, 10:44 • Redactia DailyBusiness
Deficitul comercial al Romaniei a scazut anul trecut cu 58,58% fata de 2008, la 9,74 miliarde de euro, in contextul unei reduceri a importurilor de 2,3 ori mai accelerate fata de declinul exporturilor, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS).
Deficiul comercial a scazut anul trecut cu 58%, la 9,74 miliarde euro

Astfel, exporturile FOB au scazut in 2009 cu 13,9%, la 29,03 miliarde euro euro, comparativ cu un declin al importurilor de 32,3%, la 38,77 miliarde de euro.

Exprimat in moneda nationala, deficitul comercial a scazut anul trecut cu 52,18% fata de 2008, la 41,27 miliarde de lei, in contextul reducerii exporturilor cu 0,5%, la 123,1 miliarde de lei, care a fost cu mult depasita de declinul importurilor, de 21,8%, la 164,4 miliarde de lei.

Diferenta dintre dinamica calculata pe baza valorilor exprimate in lei si cea calculata din valori exprimate in euro a fost determinata de deprecierea monedei nationale in perioada ianuarie-decembrie 2009 cu valori ce se situeaza in intervalul 7,9% – 19,6%, fata de lunile corespunzatoare din anul 2008.

„Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri in anul 2009 a fost de 91,4 miliarde de lei (21,56 miliarde euro) la expedieri si de 120,39 miliarde lei (28,4 miliarde euro) la introduceri, reprezentand 74,2% din total exporturi si 73,2% din importuri”, se arata intr-un comunicat al INS.

In anul 2009, ponderi importante in structura exporturilor si importurilor sunt detinute de masini si echipamente de transport (42,8% la export si 33,8% la import) si alte produse manufacturate (34,2% la export si, respectiv, 31,4% la import).

Doar in luna decembrie 2009, conform estimarilor preliminare ale Institutului National de Statistica, exporturile FOB au insumat 9,86 miliarde lei (2,3 miliarde euro), iar importurile CIF au insumat 13,47 miliarde lei (3,17 miliarde euro).

Comparativ cu decembrie 2008, exporturile au crescut cu 29,6% la valori exprimate in lei (18,9% in euro), iar importurile au scazut cu 1,9% la sume in lei (9,9% in euro). Fata de noiembrie 2009, exporturile din decembrie au scazut cu 16,3% la valori exprimate in lei (15,4% la sume in euro), iar importurile cu 12,3% in lei (11,3% in euro).

Deficitul comercial a fost in decembrie 2009 de 3,6 miliarde de lei (850,6 milioane euro), mai mic cu 2,5 miliarde de lei (718,7 milioane euro) decat in ultima luna din 2008.

Comisia Nationala de Prognoza (CNP) estima ca deficitul comercial se va situa in 2009 la 8,3% din PIB (9,67 miliarde de euro) si va urca in acest an la 8,4% din PIB (10,43 miliarde de euro).

Institutia anticipeaza ca importurile isi vor accelera treptat ritmul de crestere incepand din acest an. Astfel, importurile vor avansa cu 3,1% in 2010, la 36,88 miliarde de euro, cu 5,8% in 2011, cu 8,3% in 2012, cu 9,1% in 2013 si cu 10,3% in 2014.

Similar, exporturile vor incepe sa creasca din acest an, respectiv cu 1,3%, la 26,45 miliarde de euro, si isi vor accelera treptat avansul, la 4,6% in 2011, 6,7% in 2012, la 7,3% in 2013 si 9,2% in 2014.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...