Est-europenii se tem de o noua era a dominatiei gazului rus

13 Oct, 10:22 • Redactia DailyBusiness
Noul plan al gazoductului Nord Stream, care traverseaza Marea Baltica, apartinand gigantului rus Gazprom, traseaza o linie de demarcatie intre Europa de Est si cea de Vest, creand astfel temerea est-europenilor privind o noua era de dominatie rusa, comenteaza The New York Times, potrivit Mediafax.
Est-europenii se tem de o noua era a dominatiei gazului rus

In timp ce proiectul ruso-german ofera beneficii clare in domeniul energiei Europei de Vest, liderii din Europa Centrala si de Est se tem ca acesta va conduce la o noua era de dominatie rusa a livrarii de gaze naturale in fostele republici sovietice.

Cu zacamintele sale de gaze si reteaua de legaturi personale, Rusia a reusit sa ii divida pe membrii Uniunii Europene, care s-au angajat sa actioneze colectiv pentru protectia securitatii lor energetice, scrie cotidianul american.

In prezent, gazele rusesti trec prin Europa de Est pentru a ajunge in Vest. Daca Rusia opreste gazele pentru un vecin din est, acest lucru este resimtit in alte tari mai puternice si mai bogate din vest. Noul gazoduct Nord Stream va schimba aceasta ecuatie, oferind Rusiei o linie separata de alimentare catre Occident.

Ca rezultat, afirma numerosi experti in domeniul securitatii si oficiali est-europeni, Rusia va avea si mai mult spatiu pentru a practica politica gazoductelor cu vecinii sai. „Ieri tancuri, astazi petrol”, a declarat Zbigniew Siemiatkowski, un fost sef al serviciului polonez de securitate.

Insa, Gazprom, care alimenteaza Europa cu 28% din gazele sale, afirma ca acest proiect, in valoare de 10,7 miliarde de dolari, este comercial, si nu strategic. Oficialii europeni au prezentat proiectul ca pe unul ce va ajuta la unirea Europei si la consolidarea securitatii sale energetice.

Dar oficialii din Europa centrala si de Est se tem ca in timp ce profiturile de pe urma gazoductului vor ajunge la furnizorii rusi si companiile germane de utilitati, tarile care s-au aflat sub umbrela sovietica vor deveni mai vulnerabile la santajul energetic. Astfel de tactici nu ar fi noi, o organizatie afiliata Ministerului suedez al Apararii identificand 55 de cazuri in care intreruperea livrarilor energetice in Europa de Est a fost decisa din motive politice, de la destramarea Uniunii Sovietice.

In plus, directorul proiectului, Matthias Warnig, a fost capitan in Directia de informatii externe a politiei secrete est-germane, STASI, in anii ’80. In aceeasi perioada, actualul premier rus Vladimir Putin era agent KGB la Dresda, in Germania de Est, noteaza New York Times.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Rețeaua rusă de boți „Matrioșka” îl vizează pe Gabriel Attal, înaintea alegerilor din Franța din 2027
Rețeaua rusă de boți „Matrioșka” îl vizează pe Gabriel Attal, înaintea alegerilor din Franța ...
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101
Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți operaționali pentru războiul din Ucraina
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți ...
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, printre cele mai afectate
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, ...
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna august
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna ...
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă timp pentru centrala nucleară
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă ...
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% în 2025
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% ...
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale în luna iunie
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale ...
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea costa statul sute de milioane de euro
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea ...
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri și venituri are partenera lui Nicușor Dan
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri ...
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte capacități energetice”
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte ...
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din PNRR, acuză ministra Mediului
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din ...