- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Farmec Cluj-Napoca: Cifra de afaceri in crestere cu 10% in primul trimestru

27 Apr, 12:45 • Redactia DailyBusiness
Farmec Cluj-Napoca, cel mai mare producator roman de cosmetice, a incheiat primul trimestru al anului cu o cifra de afaceri de 21 milioane lei, in crestere cu 10% fata de aceeasi perioada a lui 2009, a anuntat marti compania.
Farmec Cluj-Napoca: Cifra de afaceri in crestere cu 10% in primul trimestru

De asemenea, Farmec a consemnat in primele trei luni ale anului o crestere a productiei fizice si a productivitatii muncii, au explicat reprezentantii companiei.

De la inceputul anului, compania s-a concentrat asupra consolidarii brandului Gerovital, prin lansarea pe piata a gamei Gerovital H3 Evolution, pentru care deruleaza in prezent o campanie de comunicare.

„Anul acesta vom sustine cresterea vanzarilor prin numeroase lansari si extinderi de gama si prin consolidarea prezentei pe canalele de distributie”, a declarat Mircea Turdean, director general Farmec Cluj-Napoca.

„Vizam mentinerea pozitiei pe piata, de lider pe diferite segmente, precum si exploatarea mai intensa a pietelor internationale, ceea ce ne-ar aduce o crestere a cifrei de export”, a adaugat Turdean.

In 2009, pe segmentul produselor de ingrijire faciala, Gerovital a fost lider de piata in volum, cu o cota de 12,45%, potrivit datelor companiei. Gerovital, una dintre mai bine vandute marci Farmec, este exportata in peste 20 de tari din Europa, Asia si America de Nord.

Anul trecut, Farmec a fost lider de piata in volum, in categoria generala a produselor de ingrijire a tenului, cu o cota cantitativa de 31,14%. Compania s-a situat, de asemenea, pe prima pozitie pe segmentul produselor depilatoare si al cremelor de maini si in categoria produselor chimico-casnice – pe segmentul detartrantilor, atat valoric(40,4%), cat si cantitativ(50,5%) si pe segmentul produselor de curatare pentru bucatarie, cu o cota valorica de 62,3% si o cota cantitativa de 57,3%.

Farmec SA Cluj-Napoca, cel mai mare producator roman de cosmetice, detine marci precum Gerovital, Aslavital, Farmec, Aslamed, Doina, Ada, Obsesie, Athos si Dermofarm.

Produsele Farmec sunt prezente in tari cum ar fi Anglia, Arabia Saudita, Austria, Australia, Bulgaria, Cehia, Cipru, China, Croatia, Coreea de Sud, Danemarca, Emiratele Arabe Unite, Franta, Grecia, Italia, Iordania, Iran, Japonia, Kuwait, Liban, Moldova, Norvegia, Olanda, Portugalia, Rusia, Slovacia, Spania, SUA, Thailanda, Ungaria.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la securitatea României”
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la ...
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății ...
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...