Finante-Banci

Groupama Romania: Criza financiara a lovit peste asteptari si nu mai intram pe break-even in 2009

28 Sep, 13:29 • Redactia DailyBusiness
Criza financiara a avut un impact mult mai puternic decat se estimase, asa incat compania Groupama Asigurari nu va mai atinge punctul de break-even (egalizare a costurilor cu veniturile) in 2009, asa cum anuntase initial, au declarat luni oficialii companiei.
Groupama Romania: Criza financiara a lovit peste asteptari si nu mai intram pe break-even in 2009

In primul semestru din 2009, cele 3 companii achizitionate de Groupama pe piata locala, respectiv Asiban, BT Asigurari si OTP Garancia, au inregistrat venituri in scadere cu circa 12% fata de cele raportate in aceeasi perioada a anului trecut. Grupul nu a oferit detalii in privinta castigului net din aceasta perioada.

Potrivit lui Denis Rousset, directorul general al Groupama Asigurari, compania spera ca isi va imbunatati evolutia in al doilea semestru al anului, atat din punct de vedere al cifrei de afaceri, cat si din punct de vedere al profitabilitatii.

In acest sens, compania a operat o serie de reduceri de costuri, rezultate in special din unificarea afacerilor companiilor Asiban si BT Asigurari sub umbrela Groupama Asigurari, companie lansata luni pe piata locala.

Spre exemplu, in Bucuresti, compania a unificat activitatea din 5 centre operationate in unul singur. In plus, a implementat un sistem informatic unic, ce inlocuieste cele 3 sisteme cu ajutorul carora operau firmele membre Groupama, inainte de unificare.

Reprezentantii asiguratorului au mentionat ca vor pastra intreg pesonalul companiilor a caror activitate a fost unificata.

Pana la finele anului, asiguratorul a anuntat ca va recurge la inca o majorare de capital, pe langa cea de circa 130 de milioane de euro realizata cu ocazia achizitionarii celor 3 companii membre, a declarat Rousset, fara a preciza valoarea noii majorari. Totodata, compania si-a propus sa atinga o rentabilitate a fondurilor proprii de 13% in 2011.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Rețeaua rusă de boți „Matrioșka” îl vizează pe Gabriel Attal, înaintea alegerilor din Franța din 2027
Rețeaua rusă de boți „Matrioșka” îl vizează pe Gabriel Attal, înaintea alegerilor din Franța ...
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101
Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți operaționali pentru războiul din Ucraina
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți ...
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, printre cele mai afectate
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, ...
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna august
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna ...
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă timp pentru centrala nucleară
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă ...
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% în 2025
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% ...
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale în luna iunie
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale ...
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea costa statul sute de milioane de euro
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea ...
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri și venituri are partenera lui Nicușor Dan
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri ...
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte capacități energetice”
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte ...
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din PNRR, acuză ministra Mediului
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din ...