Finante-Banci

Intesa Sanpaolo Bank a scazut cu 1 p.p. costul total al creditelor cu ipoteca

17 Feb, 12:53 • Redactia DailyBusiness
Intesa Sanpaolo Bank, subsidiara a grupului Intesa Sanpaolo, a scazut rata dobanzii anuale efective (DAE) cu aproximativ un punct procentual in cazul creditelor cu ipoteca pentru persoanele fizice, atat in lei cat si in euro, a anuntat, miercuri, banca.
Intesa Sanpaolo Bank a scazut cu 1 p.p. costul total al creditelor cu ipoteca

Ajustarea conditiilor de creditare este valabila pentru creditul de nevoi personale cu ipoteca si pentru creditul ipotecar.

Astfel, Intesa Sanpaolo Bank practica o marja de dobanda la euro de 6,10% pentru creditele ipotecare si de 7,10% pentru cele de nevoi personale cu ipoteca, la care se adauga rata dobanzii interbancare, Euribor la 3 luni.

In acelasi timp, pentru lei, marja de dobanda este de 3,00% pentru creditele ipotecare si de 3,25% pentru cele de nevoi personale cu ipoteca, plus rata dobanzii interbancare Robor la 3 luni.

Totodata, banca a ridicat gradului de finantare pana la 85% din valoarea imobilului si acceptarea veniturilor in lei pentru orice tip de finantare. Gradul maxim de indatorare este de pana la 65%, banca acceptand pana la 3 codebitori.

Intesa Sanpaolo Bank Romania detine o retea de peste 90 unitati teritoriale si se adreseaza atat clientilor persoane fizice, cat si companiilor si IMM-urilor.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...