Finante-Banci

MEF si-a propus sa emita titluri de stat de 4 mld. lei in primul trimestru

03 Jan, 17:19 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Economiei si Finantelor (MEF) a anuntat pentru primul trimestru emisiuni de obligatiuni de tip benchmark si certificate de trezorerie in valoare totala de 4 miliarde lei, in concordanta cu estimarile privind incasarea veniturilor si executia cheltuieililor bugetare pentru T1.
MEF si-a propus sa emita titluri de stat de 4 mld. lei in primul trimestru

In ianuarie, MEF are in vedere lansarea unor emisiuni de titluri de stat de 3 miliarde lei, pentru refinantarea datoriei publice din aceasta luna.

Pentru februarie, ministerul a planificat doua emisiuni de obligatiuni de tip benchmark a cate 100 milioane lei fiecare (una pe 7 februarie si alta pe 21 februarie) si doua emisiuni de certificate de trezorerie a cate 200 milioane lei fiecare (una pe 13 februarie si alta pe 27 februarie).

In martie, institutia va organiza doua licitatii pentru obligatiuni de tip benchmark de cate 100 milioane lei fiecare (una pe 6 martie si alta pe 20 martie) si doua emisiuni de certificate de trezorerie a cate 100 milioane lei fiecare (una pe 12 martie si alta pe 26 martie).

Volumul efectiv si celelalte caracteristici ale titlurilor de stat ce vor fi emise in februarie si martie vor fi anuntate prin prospectele de emisiune lunare.

Ministerul Economiei si Finantelor a anuntat la finalul anului trecut ca vrea sa lanseze, in 2008, imprumuturi prin emisiuni de obligatiuni de stat in valoare totala de 11 miliarde lei si o emisiune de euroobligatiuni de cel putin 500 milioane euro, cu scadenta la 10 ani.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării