- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Pilon II: CSSPP a autorizat prealabil fuziunea fondurilor KD si Eureko

03 Dec, 16:44 • Redactia DailyBusiness
Consiliul Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a decis, joi, autorizarea prealabila a fuziunii fondurilor de pensii administrate privat KD, fond absorbit, si Eureko, fond absorbant, in urma initiativei reprezentantilor acestora.
Pilon II: CSSPP a autorizat prealabil fuziunea fondurilor KD si Eureko

Astfel, fondul Eureko (299.718 participanti) va absorbi fondul de mici dimensiuni KD (7.277 participanti).

Acesta fuziune se incadreaza intr-un proces natural de consolidare a pietei fondurilor de pensii administrate privat in conditiile in care legea prevede un plafon minim de 50.000 de participanti care trebuie atins in perioada primilor 3 ani de la data constituirii fondului de pensii, in vederea asigurarii functionarii eficiente si in conditii de siguranta pentru participanti, conform CSSPP.

Participantii care nu sunt de acord cu noile conditii ale fondului absorbant se vor putea transfera fara penalitati de transfer la orice alt fond de pensii administrat privat, in termen de 90 de zile calendaristice de la data publicarii anuntului privind fuziunea. Operatiunea se va putea finaliza ulterior acestui termen de trei luni.

Arbitrul pensiilor a mentionat ca procesul de autorizare a fuziunii in sistemul de pensii private (Pilonul II) cuprinde doua etape, prealabila si definitiva. Astfel, autorizarea definitiva a fuziunii va putea fi decisa numai dupa consultarea participantilor cu privire la noile conditii ale fondului absorbant.

Administratorul fondului absorbit are obligatia de a trimite participantilor, in scris, cu confirmare de primire, noile conditii ale prospectului fondului absorbant si de a ii informa asupra posibilitatii de transfer fara penalitati, in termenul legal mentionat anterior.

Preluarea participantilor care nu s-au transferat de la fondul de pensii absorbit la fondul de pensii absorbant cat si preluarea activelor ramase dupa transferul participantilor la alte fonduri de pensii administrate privat se vor efectua dupa obtinerea autorizarii definitive a fuziunii, atunci cand va incepe derularea efectiva a operatiunii de fuziune a fondurilor de pensii administrate privat, se arata in comunicatul Comisiei.

De la data comunicarii deciziei de autorizare prealabila a fuziunii fondurilor de pensii, administratorului ii este interzisa incheierea de noi acte individuale de aderare la fondul de pensii absorbit.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...