Finante-Banci

Romania, pe locul 5 in UE dupa corectia de 6,4% a PIB

15 May, 14:21 • Redactia DailyBusiness
Romania se plaseaza pe pozitia a cincea in UE dupa scaderea de 6,4% a produsului intern brut (PIB) din primul trimestru fata de perioada similara a anului trecut si pe locul opt in functie de declinul de 2,6% comparativ cu ultimele trei luni din 2008, potrivit datelor prezentate joi de Eurostat, citate de Mediafax.
Romania, pe locul 5 in UE dupa corectia de 6,4% a PIB

Biroul de statistica al blocului comunitar a calculat o scadere economica de 4,4% la nivelul UE in perioada ianuarie-martie a acestui an fata de intervalul corespunzator din 2008 si un declin de 2,5% comparativ cu ultimul trimestru al anului trecut.

Cele mai severe corectii ale PIB fata de primul trimestru din 2008 au fost inregistrate in tarile baltice. Economia Letoniei s-a contractat cu 18,6%, cea a Estoniei cu 15,6%, iar PIB-ul Lituaniei a coborat cu 10,9%.

Dintre statele membre prezente in raport, singurul care a anuntat cresterea PIB fata de perioada ianuarie-martie a anului trecut este Cipru, cu un avans de 1,6% al economiei.

Raportul Eurostat nu cuprinde datele privind cresterea economica din primul trimestru fata de perioada similara din 2008 pentru noua tari, respectiv Danemarca, Irlanda, Grecia, Luxembourg, Malta, Polonia, Slovenia, Finlanda si Suedia.

Comparativ cu ultimul trimestru din 2008, cele mai severe contraperformante au fost inregistrate in Letonia si Slovacia (-11,2% fiecare), Lituania (-9,5%) si Estonia (-6,5%).

Cipru a consemnat cel mai bun rezultat din UE si in cazul evolutiei PIB fata de ultimul trimestru din 2008, raportand stagnare (crestere economica zero).

Datele privind performantele economiei in primul trimestru al acestui an fata de ultimele trei luni ale anului trecut nu au fost disponibile, potrivit Eurostat, in 11 state membre, si anume Bulgaria, Cehia, Danemarca, Irlanda, Grecia, Luxemburg, Malta, Polonia, Slovenia, Finlanda si Suedia.

Germania, cea mai mare economie din Europa, a inregistrat o corectie a PIB de 3,8% in perioada ianuarie-martie fata de trimestrul anterior, respectiv 6,9% comparativ cu perioada similara din 2008, ambele cifre reprezentand recorduri negative pentru cei aproape 20 de ani care au trecut de la reunificarea din 1990.

Franta a raportat o evolutie trimestriala de -1,2% si un declin anualizat de 3,2%, economia Italiei s-a contractat cu 2,4% fata de T4 2008, 5,9% comparativ cu primul trimestru al anului anterior, Spania a inregistrat scaderi ale PIB de 1,8%, respectiv 2,9%, iar Marea Britanie a afisat restrangerea economiei cu 1,9%, respectiv 4,1%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ore înainte de limitarea temporară a consumului
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ...
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării și analizează reducerea accizei
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării ...
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra nopților tropicale
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra ...
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice solide
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice ...
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții nici în 2026
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții ...
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, ...
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență după afluxul record de persoane
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență ...
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale sunt înșelătoare
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale ...
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual