- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Ropharma isi majoreaza capitalul social cu 65%, la 3,9 mil. lei

10 Jan, 16:52 • Redactia DailyBusiness
Consiliul de Administratie al companiei farmaceutice Ropharma va convoca Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor (AGEA) pe data de 11 februarie 2008, in vederea aprobarii majorarii de capital social cu 64,9%, pana la 3,9 mil. lei (1,06 mil. euro).
Ropharma isi majoreaza capitalul social cu 65%, la 3,9 mil. lei

Majorarea de capital social are la baza subscrierea de catre actionari a unui numar de 25.561.958 actiuni la valoarea nominala de 0,1 lei si varsarea aportului in numerar in valoare de 2.556.195,80 lei, in cadrul perioadei de preferinta a actionarilor inregistrati la data de 20 septembrie 2007, informeaza compania.

„Fondurile rezultate din majorarea de capital social vor fi utilizate in principal pentru extinderea si modernizarea retelei proprii de farmacii, adaptarea si ajustarea spatiilor depozitului central la noile prevederi legale referioare la Normele de buna practica in distributie, extinderea flotei de distributie si dezvoltarea sistemului IT”, a declarat Florentina Miron, presedintele Consiliului de Administratie al Ropharma SA.

Pe ordinea de zi a AGEA mai figureaza si anularea unui numar de 4.438.042 actiuni ramase nesubscrise, din 30.000.000 actiuni aprobate pentru subscriere.

Ropharma (fosta Iassyfarm) estimeaza pentru acest an ca va inregistra o cifra de afaceri in valoare de 65 milioane lei, in crestere cu 18% fata de anul trecut.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump va propune la summitul G7 un plan pentru deminarea Strâmtorii Ormuz, pe fondul negocierilor cu Iranul
Trump va propune la summitul G7 un plan pentru deminarea Strâmtorii Ormuz, pe fondul negocierilor cu ...
Maria Leptin, președinta Consiliului European pentru Cercetare, întâlnire la Cotroceni cu Nicușor Dan și lideri ai mediului academic
Maria Leptin, președinta Consiliului European pentru Cercetare, întâlnire la Cotroceni cu Nicușor ...
Ilie Bolojan merge la Chișinău într-un moment-cheie pentru Republica Moldova
Ilie Bolojan merge la Chișinău într-un moment-cheie pentru Republica Moldova
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona niciodată
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona ...
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar 2%
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar ...
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de la 1.000 de euro
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de ...
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără penalități
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără ...
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip fin, își așteaptă vizitatorii
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip ...
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu