Finante-Banci

S&P anticipeaza ca economia Romaniei va creste cu 0,8% in acest an si cu 2,5% in 2011

16 Apr, 17:01 • Redactia DailyBusiness
Economia Romaniei va urca in acest an cu 0,8%, in principal datorita extinderii cererii externe, si cu 2,5% in 2011, potrivit estimarilor analistilor agentiei Standard&Poor's (S&P), care considera ca modelul de crestere economica se va schimba pentru a se mai baza mai putin pe creditare.
S&P anticipeaza ca economia Romaniei va creste cu 0,8% in acest an si cu 2,5% in 2011

„Ratingurile acordate Romaniei echilibreaza opinia noastra privind un potential de crestere economica semnificativ, un nivel al datoriei guvernamentale moderat si reducerea substantiala a deficitului de cont curent cu dificultatile pe care consideram ca Guvernul le infrunta pentru restructurarea modelului de crestere economica si solutionarea vulnerabilitatilor structurale din sectorul finantelor publice, precum si cu dezechilibrele externe inca ridicate si dependenta de finantarea datoriei”, se arata intr-un raport al agentiei de evaluare financiara.

Analistii S&P noteaza ca economia Romaniei a trecut printr-o recesiune economica severa, care a fost declansata in 2009 in principal de contractia cererii locale cauzata de reducerea creditarii, in timp ce diminuarea cererii externe a exacerbat situatia, relateaza Mediafax.

„Previzionam o usoara revenire a economiei in 2010, in principal datorita revenirii anticipate a cererii externe. In ceea ce priveste cererea interna anticipam ca indicatorul va ramane la un nivel scazut, din cauza consumului si investitiilor reduse, in contextul inaspririi conditiilor de creditare si consolidarii fiscale planificate de Guvern”, se mai spune in raport.

Totodata, analistii estimeaza ca cererea interna, in special consumul, se va mentine la un nivel scazut din cauza cresterii ratei somajului de la 4,4% in 2008 la circa 8% in 2009 si anticipatiilor privind continuarea acestui trend pe termen scurt.

Agentia anticipeaza ca rata medie a somajului va avansa de la 8,1% anul trecut la 9,7% in 2010, dar ca se va reduce usor in 2011, la 9,5%.

S&P se asteapta ca exporturile Romaniei sa-si reia cresterea in acest an datorita imbunatatirii situatiei economice din UE si alte state si a competitivitatii tarii in urma deprecierii leului, precum si efectului de baza redus.

Totusi, analistii subliniaza ca gradul de deschidere al economiei este relativ redus in comparatie cu alte state din regiune, in conditiile in care exporturile reprezinta doar circa o treime din PIB, iar peste doua trimi dintre acestea sunt destinate spatiului comunitar.

S&P noteaza ca modelul de crestere economica din mai multe state din regiune, inclusiv Romania, este probabil sa se schimbe comparativ cu anii dinainte de izbucnirea cresterii economice catre unul bazat mai putin pe dezvoltarea creditarii.

„Avand in vedere inasprirea conditiilor de creditare, care credem ca va continua pe termen scurt, anticipam ca Romania si alte state din regiune nu vor inregistra cresteri economice similare celor dinainte de criza pana in ultimii ani ai orizontului de termen mediu”, potrivit analistilor agentiei de rating.

Analistii considera ca nivelul redus al creditarii din acest an, cauzat de mentinerea conditiilor economice dificile, va avea o influenta negativa asupra revenirii economice, avand in vedere ca in trecut cresterea alerta a PIB-ului a fost sustinuta de majorarea rapida a imprumuturilor.

„Credem ca aceasta situatie va contribui la restructurarea modelului de crestere economica a Romaniei intr-o alta directie decat dependenta de consum”, se mai spune in raport.

Estimarea agentiei de evaluare financiara privind cresterea PIB in acest an este identica cu noua prognoza a FMI.

Standard & Poor’s a revizuit, la inceputul lunii martie, de la negativa la stabila perspectiva ratingurilor pe termen lung ale Romaniei, in valuta si moneda locala, ca urmare a programului sustinut de reforma bugetara si a probabilitatii ca Guvernul sa continue respectarea acordului cu FMI.

Ratingurile Romaniei au fost confirmate la „BB+” si „B” pentru imprumuturi in valuta, pe termen lung si scurt, respectiv la „BBB-” si „A-3” in moneda locala.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...