- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Studiu: Criza i-a facut pe 71% dintre romani sa-si schimbe comportamentul de consum

26 Nov, 18:32 • Redactia DailyBusiness
71,2% dintre romani si-au modificat comportamentul de consum din cauza acestei crize, reducandu-si cumparaturile sau apeland la produse mai ieftine, releva un studiu realizat in noiembrie de Mednet Marketing Research Center.
Studiu: Criza i-a facut pe 71% dintre romani sa-si schimbe comportamentul de consum

„28,8% dintre respondenti nu si-au modificat comportamentul de consum, in timp ce 71,2% si-au redus consumul sau au apelat la produse mai ieftine (45,9% au cumparat aceleasi produse, dar in cantitate mai mica; 9,3% au cumparat produse mai ieftine, dar in aceeasi cantitate, iar 16% au cumparat produse mai ieftine si in cantitate mai mica)”, se arata in studiu.

Cei care nu si-au schimbat comportamentul de consum ca efect al crizei sunt cei care se declara afectati intr-o foarte mica masura sau chiar deloc de criza – tineri, fara copii, cu venituri peste 3.000 lei pe familie si au studii superioare.

40% dintre romani, grav afectati de criza

Studiul de piata arata ca efectele crizei sunt din ce in ce mai prezente in vietile romanilor, 17,1% dintre acestia afirmand ca sunt afectati de criza intr-o foarte mare masura, iar 19,3% in mare masura.

Este mic (12,3%) procentul celor care pot afirma ca in acest an criza nu i-a afectat deloc.

Comparativ cu luna februarie, procentul celor care se declara afectati in foarte mare si mare masura de criza este in crestere (de la 28,6% in februarie 2009, la 36,4% in noiembrie 2009), in timp ce procentul celor care sunt afectati in mica masura sau deloc este in scadere (de la 38,7% la 26,6%).

Cele mai afectate de criza economica se declara a fi femeile, cu varsta cuprinsa in intervalul 55-65 ani, cu un nivel de educatie „sub liceu” si cu un venit mai mic de 1.500 lei/familie.

Efectele pe care criza economica le-a avut asupra familiilor respondentilor se refera la pierderea locului de munca de catre el sau un membru al familiei (22,4%) si la reducerea salariului sau a castigurilor salariale ale acestuia sau ale unui membru al familiei (43,9%), pierderea sau diminuarea beneficiilor extra-salariale (20,7%), precum si cresterea ratelor datorita devalorizarii leului (22,8%).

Alte efecte mentionate de catre participantii la studiu au fost urmatoarele: cresterea preturilor, lipsa comenzilor sau contractelor, inchiderea firmei, pensia mica in raport cu cheltuielile, inghetarea si intarzierea platii salariilor, devalorizarea leului, aparitia conceptului de prudenta.

Studiul a fost realizat pe un esantion reprezentativ pentru Bucuresti si orasele cu peste 100.000 locuitori, in perioada 16-23 noiembrie 2009. Au fost intervievate telefonic 854 persoane cu varsta cuprinsa in intervalul 18-65 ani. Marja de eroare a studiului este de 3,35%.

Mednet Marketing Research Center activeaza in domeniul cercetarii de piata din anul 2000 si reuneste specialisti in domeniile cercetarii de piata, statisticii si informaticii cu experienta individuala de peste 18 ani.

Compania desfasoara studii in diverse domenii de activitate: retail, DIY, banci si asigurari, telecomunicatii, medical & farmaceutic, media, agricultura, automobile, produse industriale.

Lista clientilor Mednet Marketing Research Center cuprinde companii ca IKEA, Bricostore, Praktiker, OBI, Real, Metro, Germanos, Cosmote, Allianz Tiriac, ING, Eureko, Signal Iduna, Groupama, Impact, Raiffeisen, BRD, Hyundai, Citroen, Land Rover, Happy Tour, Den Braven.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Keir Starmer își anunță demisia din fruntea Guvernului britanic și a Partidului Laburist. Tranziție politică până la alegerea unui nou lider
Keir Starmer își anunță demisia din fruntea Guvernului britanic și a Partidului Laburist. Tranziție ...
Criză în PNL: Cinci lideri urmează să fie excluși după expirarea ultimatumului dat de conducerea partidului
Criză în PNL: Cinci lideri urmează să fie excluși după expirarea ultimatumului dat de conducerea ...
S-a încheiat prima probă scrisă la Evaluarea Națională 2026. Care au fost cerințele pentru elevi
S-a încheiat prima probă scrisă la Evaluarea Națională 2026. Care au fost cerințele pentru elevi
Guvernul Veștea pregătește reforme în energie. Profiturile companiilor de stat, direcționate către investiții
Guvernul Veștea pregătește reforme în energie. Profiturile companiilor de stat, direcționate către ...
Furtuni puternice după caniculă în vestul țării. Copaci doborâți, inundații și viituri în mai multe județe
Furtuni puternice după caniculă în vestul țării. Copaci doborâți, inundații și viituri în mai ...
Tot mai mulți români nu își mai pot plăti ratele. Cresc executările silite și cererile de insolvență personală
Tot mai mulți români nu își mai pot plăti ratele. Cresc executările silite și cererile de insolvență ...
PNL se delimitează de Guvernul Veștea: „Nu facem parte din acest Executiv și nu ne asumăm programul de guvernare”
PNL se delimitează de Guvernul Veștea: „Nu facem parte din acest Executiv și nu ne asumăm programul ...
Solstițiul de vară 2026. Ce spun tradițiile că nu era bine să faci în cea mai lungă zi din an
Solstițiul de vară 2026. Ce spun tradițiile că nu era bine să faci în cea mai lungă zi din an
Evaluarea Națională 2026 începe astăzi. Programul, regulile din sălile de examen și tot ce trebuie să știe elevii
Evaluarea Națională 2026 începe astăzi. Programul, regulile din sălile de examen și tot ce trebuie ...
Deloitte: piața globală a asigurărilor ar putea crește cu 150% până în 2035
Deloitte: piața globală a asigurărilor ar putea crește cu 150% până în 2035
Un avertisment pentru cumpărătorii de minerale critice: evitați „munții de unt” și „inundațiile” de aluminiu
Un avertisment pentru cumpărătorii de minerale critice: evitați „munții de unt” și „inundațiile” ...
PSD votează învestirea guvernului Veștea și revendică nouă ministere. Marian Neacșu, propus vicepremier și ministru de Interne
PSD votează învestirea guvernului Veștea și revendică nouă ministere. Marian Neacșu, propus vicepremier ...
Ilie Bolojan, reales președinte al PNL cu 1.769 de voturi. Liderul liberal promite continuarea reformei partidului
Ilie Bolojan, reales președinte al PNL cu 1.769 de voturi. Liderul liberal promite continuarea reformei ...
Bolojan propune un pact național pentru susținerea unui guvern minoritar. PNL nu va vota guvernul Veștea
Bolojan propune un pact național pentru susținerea unui guvern minoritar. PNL nu va vota guvernul Veștea
Centrele de date: viitorul digital sau vecinii zgomotoși pe care nu-i vrei în cartier?
Centrele de date: viitorul digital sau vecinii zgomotoși pe care nu-i vrei în cartier?
Salvamont România, avertisment pentru sezonul estival: Urșii și viperele coboară tot mai des în poteci. Recomandări vitale pentru turiști
Salvamont România, avertisment pentru sezonul estival: Urșii și viperele coboară tot mai des în ...
Băncile europene cer relaxarea reglementărilor, după ce deficitul anual de investiții al Europei a urcat la 1.400 de miliarde de euro
Băncile europene cer relaxarea reglementărilor, după ce deficitul anual de investiții al Europei ...
Inteligenţa artificială va înghiţi 3% din electricitatea planetei până în 2030, alimentată de capcana economică a „Paradoxului Jevons”
Inteligenţa artificială va înghiţi 3% din electricitatea planetei până în 2030, alimentată de ...