Teraplast Bistrita estimeaza un profit net mai mic cu 16% in 2009

24 Apr, 15:19 • Redactia DailyBusiness
Actionarii producatorului de PVC Teraplast Bistrita (TRP) au aprobat un program de investitii pentru acest an de 15,75 milioane lei (3,72 mil.euro), in conditiile in care mizeaza pe un profit net de 16,24 milioane lei (3,83 mil.euro), mai mic cu 16% decat rezultatul din 2008.
Teraplast Bistrita estimeaza un profit net mai mic cu 16% in 2009

Cea mai mare parte a investitiilor, adica 3,5 milioane euro, a fost directionata catre parcul industrial de la Saratel, unde au fost relocate toate fabricile din cadrul companiei.

Actionarii Teraplast au aprobat in cadrul adunarii generale de joi bugetul de venituri si cheltuieli pentru 2009. Astfel, compania estimeaza o cifra de afaceri de 213,19 milioane lei (50,3 mil. euro), mai mare cu 9% fata de nivelul afacerilor din 2008.

Teraplast Bistrita si-a majorat profitul net cu 18% anul trecut, pana la 19,32 milioane lei (5,25 milioane euro), iar cifra de afaceri a firmei a avansat cu numai 5%, la 195,29 milioane lei (53,07 milioane euro).

Compania Teraplast face parte din grupul cu acelasi nume, care mai include subsidiarele Plastsistem si Politub. Teraplast este cel mai mare procesator de PVC din Romania, Plastsistem produce panouri sandwich si structuri metalice pentru constructii comerciale si industriale, iar Politub produce tuburi din polietilena pentru retelele de gaz si apa.

Principala companie a grupului, Teraplast SA, este listata la categoria a doua a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) sub simbolul TRP si, potrivit ultimei cotatii, de 0,3880 lei, valoarea de piata a societatii se ridica la 115,57 milioane lei (27,26 milioane euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții nici în 2026
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții ...
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, ...
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență după afluxul record de persoane
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență ...
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale sunt înșelătoare
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale ...
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985