- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Turcii vor sa construiasca un spital privat in Bucuresti cu 30 mil. $

31 Mar, 15:58 • Redactia DailyBusiness
Medicana Hospital, una dintre cele mai mari retele de spitale private din Turcia, intra pe piata romaneasca si vrea ca la sfarsitul lunii septembrie sa inceapa constructia unei unitati spitalicesti in Bucuresti, care presupune investitii de 30 milioane de dolari.
Turcii vor sa construiasca un spital privat in Bucuresti cu 30 mil. $

„Detinem un teren in centrul Bucurestiului unde intentionam sa construim un spital cu o suprafata de 10.000 metri patrati si cu o capacitate de 100 de paturi. Costurile investitiei se ridica la 30 milioane de dolari, urmand sa fie create peste 500 de locuri de munca”, a declarat Huseyin Bozkurt, presedintele consiliului de directori al Medicana Hospital, citat de Mediafax.

El a adaugat ca in acest moment se lucreaza la planul de arhitectura al proiectului si spera sa inceapa constructia spitalului la sfarsitul lunii septembrie.

Spitalul din Bucuresti va oferi servicii in domeniul cardiologiei, oncologiei, transplantului de organe si fertilizarii in vitro.

„Intentia noastra este sa atragem pacienti din tarile din Uniunea Europeana, iar din moment ce Romania este o tara membra, credem ca acest lucru nu va fi dificil”, a explicat Bozkurt.

Reprezentantul grupului a aratat ca vor fi tratati atat pacienti dispusi sa plateasca din surse proprii, cat si cei din unitatile sanitare publice, daca autoritatile vor incheia acorduri in acest sens cu Medicana.

Potrivit lui Bozkurt, grupul intentioneaza sa deschida spitale si in alte orase mari din Romania.

Infiintat in 1992, grupul Medicana opereaza in prezent 6 unitati in Turcia, cu o capacitate totala de circa 800 de paturi, care ofera servicii medicale pentru 450.000 de pacienti anual.

La inceputul anului, grupul a anuntat ca are proiecte in Romania si Bulgaria, miscarea libera a pacientilor pe teritorilul UE urmand sa asigure spitalelor un flux constant de clienti. Grupul are in vedere si extinderea in Albania, Macedonia, Bosnia-Hertegovina, Kosovo.

In Turcia, operatorul intentioneaza sa deschida, in urmatorii doi ani, un nou spital si sa preia alte 5 unitati spitalicesti, cu o suprafata de 10.000-14.000 metri patrati.

Pentru 2010, Medicana estimeaza o crestere a afacerilor de aproape 60%, la 225,7 milioane dolari, de la 142,3 milioane dolari in 2009, in timp ce profitul inainte de dobanzi, impozitare, depreciere si amortizare (EBITDA) se va dubla, la 40,7 milioane euro.

De altfel, grupul vizeaza, pana in 2014, afaceri de 356 milioane de dolari si un EBITDA de 75,5 milioane euro, pe fondul deschiderii noilor spitale in Turcia si extinderii la nivel international.

Grupul are 1.900 de angajati.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Dominic Fritz, după consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Situația este serioasă”
Dominic Fritz, după consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Situația este serioasă”
Iranul declară trei zile libere la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei. Autoritățile așteaptă 20 de milioane de participanți
Iranul declară trei zile libere la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei. Autoritățile ...
Nicușor Dan: Varianta care se conturează este un guvern politic minoritar susținut printr-un acord parlamentar
Nicușor Dan: Varianta care se conturează este un guvern politic minoritar susținut printr-un acord ...
Nicușor Dan ar putea desemna un nou premier cel mai devreme vineri. Varianta prelungirii interimatului lui Bolojan rămâne pe masă – surse
Nicușor Dan ar putea desemna un nou premier cel mai devreme vineri. Varianta prelungirii interimatului ...
Politico: Criza politică din România se adâncește după ce Parlamentul a respins noul guvern
Politico: Criza politică din România se adâncește după ce Parlamentul a respins noul guvern
Președintele Cehiei îl dă în judecată pe premier pe tema participării la summitul NATO
Președintele Cehiei îl dă în judecată pe premier pe tema participării la summitul NATO
Mugur Isărescu preia președinția rotativă a Consiliului de Administrație al CEF
Mugur Isărescu preia președinția rotativă a Consiliului de Administrație al CEF
Val de căldură fără precedent în Paris: Turnul Eiffel se închide mai devreme, iar La Défense cedează la aerul condiționat
Val de căldură fără precedent în Paris: Turnul Eiffel se închide mai devreme, iar La Défense cedează ...
tbi bank finanțează cu 7,5 mil. euro dezvoltatorul Astorium pentru continuarea proiectului rezidențial Astorium Life din zona Pallady
tbi bank finanțează cu 7,5 mil. euro dezvoltatorul Astorium pentru continuarea proiectului rezidențial ...
România primește 2,25 miliarde de euro din PNRR. Nazare: fondurile acoperă nevoile de lichiditate ale Trezoreriei
România primește 2,25 miliarde de euro din PNRR. Nazare: fondurile acoperă nevoile de lichiditate ...
România cere Bruxelles-ului schimbarea statutului de protecție al ursului brun: „Reguli mai flexibile în funcție de realitățile din teren”
România cere Bruxelles-ului schimbarea statutului de protecție al ursului brun: „Reguli mai flexibile ...
Kelemen Hunor propune trei scenarii pentru viitorul Guvern: „Refacerea vechii coaliții nu mai este o opțiune”
Kelemen Hunor propune trei scenarii pentru viitorul Guvern: „Refacerea vechii coaliții nu mai este ...
Dominic Fritz: USR nu va susține un guvern din care face parte PSD
Dominic Fritz: USR nu va susține un guvern din care face parte PSD
Bolojan propune un pact politic între partidele pro-europene și susține instalarea rapidă a unui guvern minoritar
Bolojan propune un pact politic între partidele pro-europene și susține instalarea rapidă a unui ...
George Simion: AUR a propus un premier în consultările de la Cotroceni și avertizează asupra riscului de suspendare a președintelui
George Simion: AUR a propus un premier în consultările de la Cotroceni și avertizează asupra riscului ...
Ludovic Orban îl atacă dur pe Grindeanu și cere lui Nicușor Dan să evite desemnarea unui premier PSD
Ludovic Orban îl atacă dur pe Grindeanu și cere lui Nicușor Dan să evite desemnarea unui premier PSD
Grindeanu: PSD este pregătit să intre la guvernare și să își asume inclusiv funcția de premier
Grindeanu: PSD este pregătit să intre la guvernare și să își asume inclusiv funcția de premier
Au început consultările la Cotroceni cu Nicușor Dan
Au început consultările la Cotroceni cu Nicușor Dan