- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

UniCredit Tiriac Bank a redus costurile serviciului de Internet Banking

24 Mar, 11:23 • Redactia DailyBusiness
UniCredit Tiriac Bank a redus cu 40% costurile serviciului de Internet Banking pentru persoane fizice, in timp ce IMM-urile au acces gratuit la acest serviciu daca achizitioneaza un pachet de cont curent, incepand cu 24 martie, a anuntat, miercuri, banca.
UniCredit Tiriac Bank a redus costurile serviciului de Internet Banking

Astfel, taxa pentru digipass-ul folosit de persoanele fizice in accesarea Internet Banking a scazut cu 40%, respectiv de la 20 la 12 euro. Aceasta se plateste o singura data, la deschiderea contului.

Tranzactiile intrabancare, intre clienti ai UniCredit Tiriac Bank, prin Internet Banking sunt gratuite, iar costul pentru tranzactiile cu alte banci este cu 50% mai mic decat in cazul operatiunilor la casierie, conform bancii.

„In viitorul apropiat, ne dorim ca serviciile de Internet Banking sa devina la fel de utilizate si de necesare cum a ajuns telefonul mobil in viata de zi cu zi a romanilor”, a declarat Doina Costache, head of multichannel management in cadrul departamentul de marketing si segmente, divizia de retail a UniCredit Tiriac Bank.

In 2009, numarul utilizatorilor de Internet Banking a crescut cu 60% fata de anul anterior.

UniCredit Tiriac Bank face parte din reteaua UniCredit Group, avand 241 de sucursale in Romania si 515.000 de clienti.

UniCredit Group mai detine in Romania companiile UniCredit Leasing Corporation, UniCredit CA-IB Securities Romania, UniCredit CAIB Romania, UniCredit Insurance Broker, Pioneer Asset Management, UniCredit Consumer Finance (UCFin) si UniCredit Business Partner.

UniCredit Tiriac Bank a inregistrat in 2009 un profit de 329 milioane lei, in scadere cu 8% fata de rezultatul din anul precedent, conform standardelor IFRS.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...