- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

X-Trade: Noul presedinte va avea cel mai greu mandat din istoria recenta a Romaniei

07 Dec, 14:21 • Redactia DailyBusiness
Noul presedinte va vea cel mai greu mandat din istoria recenta a Romaniei, iar investitorii se asteapta ca oricine va castiga alegerile sa inteleaga prioritatea formarii unui nou guvern si sa actioneze in consecinta, au declarat reprezentantii X-Trade Brokers.
X-Trade: Noul presedinte va avea cel mai greu mandat din istoria recenta a Romaniei

„Noul presedinte va trebui in primul rand sa asigure stabilitatea politica, pentru a permite tuturor sa isi indrepte atentia asupra problemelor economice grave: doar continuand liniile programului convenit cu FMI, crescand gradul de absorbtie a fondurilor UE si beneficiind de stabilitatea politica pe care toata lumea o asteapta de la noul presedinte, Romania are sanse de a iesi din criza pana la sfarsitul anului viitor”, a spus Victor Safta, directorul sucursalei din Romania a X-Trade Brokers.

„Instabilitatea politica a fost cel mai mare rau care a putut sa apara in anul curent, iar preocuparea excesiva pentru politic in detrimentul strategiilor economice a dat crizei un avant pe care noul presedinte si noul guvern trebuie sa il anihileze cat mai curand”, a adaugat Safta.

Analistii de la X-Trade Brokers subliniaza ca, din punct de vedere economic, cel mai important este ca Romania sa aiba un guvern legitim cu care atat institutiile internationale, precum Fondul Monetar International (FMI), cat si sindicatele sa poata dialoga, care sa elaboreze bugetul pe 2010.

Noul guvern va avea de facut mari eforturi pentru a trece cat mai repede de criza. Primul, si cel mai important, va fi construirea unui buget pentru anul 2010 in limitele impuse de catre FMI, care prevad un deficit bugetar de maxim 5,9%, fata de nivelul de 7,8% la care s-a ajuns in acest an.

Pentru a indeplini toate cerintele impuse de catre FMI si UE, noul sef de stat si executivul vor trece printr-o perioada in care popularitatea lor ar putea scadea abrupt.

„Atat noul presedinte, cat si noul premier vor avea cele mai grele mandate din istoria recenta a Romaniei, atat din cauza situatiei economice, cat si din perspectiva asteptarilor populatiei”, a conchis Victor Safta.

Moneda nationala a inregistrat evolutii care au reflectat situatia politica, pe langa cea economica. Luni, 7 decembrie, la orele diminetii, cand rezultatele alegerilor erau inca incerte, leul a fost foarte volatil, osciland intre minimul de 4,2089 la ora 8.45 si, respectiv, 4,2404 la ora 9.05.

X- Trade Brokers DM SA este o casa de brokeraj infiintata in Polonia, in anul 2002, care s-a extins in alte sase tari europene: Cehia, Slovenia, Spania, Italia, Germania si Romania.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...