- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Cisco si Apple se cearta pentru marca \”iPhone\”

11 Jan, 13:57 • Redactia DailyBusiness
Cisco Systems, cea mai mare companie de echipamente de retea din lume, a dat in judecata miercuri pe rivalii de la Apple pentru folosirea marcii iPhone, dupa ce oficialii Apple au lansat un nou telefon sub denumirea revendicata de Cisco.
Cisco si Apple se cearta pentru marca \iPhone\

„Consideram chestiunea exagerata”, a declarat purtatorul de cuvant al Apple, Steve Dowling, referindu-se la chemarea in instanta a companiei. „Exista deja cateva companii care utilizeaza denumirea de iPhone pentru serviciile vocale din jurul produselor IP”, a adaugat Dowling.

Oficialii Cisco au declarat ca doresc sa impiedice Apple „sa copieze si sa utiizeze deliberat marca”, pe care Cisco a obtinut-o in anul 2000 o data cu preluarea Infogear. Infogear, care a detinut pana atunci marca, a comercializat timp de cativa ani dispozitive numite iPhones.

Linksys, una dintre diviziile Cisco, vinde de la inceputul anului trecut produse wireless sub numele iPhone, adaugand din decembrie noi produse acestei linii. Linksys face parte din strategia Cisco de a acoperi piata electronicelor de consum.

Analistii considera intrarea brusca a Apple pe piata telefoanelor mobile ca fiind cea mai semnificativa miscare a companiei in industria electronicelor de consum.

Noul telefon a fost lansat marti la conferinta anuala Macworld a Apple din San Francisco, iar oficialii ambelor companii au declarat ca o intelegere referitoare la utilizarea denumirii de iPhone este asteptata.

Marti, un purtator de cuvant al Cisco a declarat ca cele doua companii sunt in tratative in ceea ce priveste folosirea marcii, si ca Apple va accepta sa dea o declaratie care sa clarifice utilizarea marcii iPhone.

„Speram ca tratativele sa se incheie inainte de lansarea produsului, sau la putin timp dupa, insa acum nu mai este cazul”, a declarat Mark Chandler, consilier Cisco, adaugand ca scopul companiei era ca cele doua companii sa colaboreze pentru folosirea marcii pentru produse diferite.

„Apple este prima companie care lanseaza un telefon mobil cu numele iPhone, daca Cisco vrea sa ne cheme in instanta pentru asta, suntem siguri ca vom castiga”, a declarat Dowling.

Cititi si iPhone si schimbarea la fata a Apple

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...