Compania colaboreaza pentru crearea software-ului cu Fraunhofer Institute for Integrated Circuits si un profesor de psihologie din cadrul Universitatii din Geneva.
In contextul in care majoritatea firmelor de cercetare de piata „vaneaza” noi metode de depistare a modului in care se ajunge la decizia de cumparare, oficialii GfK sustin ca software-ul pe care il dezvolta va fi capabil sa masoare senzatiile consumatorilor in fata unei reclame sau in momentul in care testeaza un nou product.
Instrumentul se afla in prezent in teste de fezabilitate, iar obiectivul GfK este utilizarea lui in depistarea tuturor emotiilor considerate relevante pentru cercetarea de piata.