- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Goldman vinde catre Panasonic o participatie de 1,4 mld. dolari in cadrul Sanyo

18 Sep, 17:14 • Redactia DailyBusiness
Goldman Sachs Group va vinde grupului Panasonic o participatie in valoare de 126,7 miliarde yeni (1,4 mld. dolari) din cadrul Sanyo Electric, tranzactie prin care obtine un castig de 59 miliarde yeni (0,65 mld. dolari), scrie Bloomberg.
Goldman vinde catre Panasonic o participatie de 1,4 mld. dolari in cadrul Sanyo

Goldman va vinde 96.681.355 actiuni preferentiale convertibile in actiuni ordinare, a anuntat banca. Actiunile reprezinta 54% din participatia Goldman in cadrul Sanyo.

Achizitia ar oferi companiei Panasonic acces la tehnologia de baterii solare dezvoltata de Sanyo si l-ar transforma in cel mai mare producator de acumulatori pentru laptopuri si telefoane mobile.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministere-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul lunii iulie
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul ...
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, pe agenda reuniunii E3
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, ...