- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Noul magazin Orange: Vanzari de 12 ori mai mari in perioada iunie-iulie

12 Aug, 13:15 • Redactia DailyBusiness
La doua luni de la relansarea magazinului online Orange, noua versiune a generat vanzari de 12 ori mai mari in lunile iunie-iulie, decat in perioada similara a anului precedent, si a atras de peste 5 ori mai multi vizitatori unici, a anuntat compania.
Noul magazin Orange: Vanzari de 12 ori mai mari in perioada iunie-iulie

„Magazinul online atrage lunar 50% din vizitele de pe www.orange.ro. Cea mai vizitata sectiune este cea a telefoanelor mobile, cu o pondere in iulie de 63% din totalul paginilor vizitate in magazinul online”, se precizeaza in anuntul Orange.

„In luna iulie, clientii au cautat cel mai frecvent informatii despre iPhone 3GS, cu o pondere a accesarilor de 24%, urmatoarele modele in topul accesarilor fiind Samsung C3050, Nokia 3600, Samsung S5600 si Nokia 5800 cu cate 3-4% fiecare”, se mai arata in documentul citat.

Cel mai bine vandut telefon din luna iunie a fost modelul LG KP501 Cookie in oferta Best Deal. In iulie, in varful clasamentului de vanzari online s-a pozitionat Nokia 2330, disponibil exclusiv prin acest canal. Accesoriile cele mai populare sunt cele pentru noul smartphone iPhone 3GS: cabluri de date, casti bluetoooth, huse si incarcatoare.

„Pana in acest moment promotia a inregistrat rezultate foarte bune, in concordanta cu obiectivele, si a inversat curba descrescatoare a sezonalitatii cu care se confrunta majoritatea magazinelor in perioada verii. Din acest motiv am decis sa prelungim perioada promotiei canicula face bine la reducere pana la sfarsitul lunii august”, a declarat Andreea Belenes, online manager la Orange Romania.

Magazinul online al Orange Romania, in dezvoltarea caruia s-au investit recent circa 200.000 de euro, are ca tinta cresterea vanzarilor anuale de 10 ori in 2009.

Orange Romania si-a anuntat recent rezultatele financiare, raportand o scadere de 15,4% a veniturilor in primul semestru al acestui an.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor