- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

UPC Romania a lansat un serviciu interactiv Euronews pentru clientii de televiziune digitala

13 Aug, 13:07 • Redactia DailyBusiness
Operatorul de comunicatii prin cablu UPC Romania a anuntat joi lansarea Euronews Interactive, un serviciu interactiv disponibil gratuit pentru clientii UPC, in cadrul abonamentelor UPC Digital TV Small, Medium si Large.
UPC Romania a lansat un serviciu interactiv Euronews pentru clientii de televiziune digitala

Serviciul este prima aplicatie ce ofera clientilor UPC Digital posibilitatea de a urmari pe ecran fluxul de stiri in timp real si de a naviga in diversele stiri prezentate.

Aplicatia este disponibila 24 ore, 7 zile din 7, si se incarca folosind telecomanda, dupa selectarea canalului Euronews. Tot cu ajutorul telecomenzii, utilizatorii pot naviga prin meniul aplicatiei. Acesta cuprinde 4 categorii – informatii de actualitate (titlurile de ultima ora), stiri din domeniul de business din intreaga lume, stirile de ultima ora din Europa, previziunile meteorologice din diverse regiuni.

„Noua platforma de televiziune digitala a UPC permite canalelor de televiziune sa ofere programe si servicii adiacente”, a spus Raluca Milin, marketing & sales director UPC Romania.

Serviciul Euronews Interactive este disponibil in multe dintre tarile in care compania UPC este prezenta cu servicii de televiziune, oferind fluxul de informatii in limbile engleza sau germana. Ultima actualizare a acestei aplicatii a fost realizata in august 2008, iar in prezent ofera versiunea a 3-a.

Lansat la inceputul anului 1993, Euronews acopera stirile globale dintr-o perspectiva europeana. Canalul emite 24 de ore pe zi, in 8 limbi simultan – araba, engleza, franceza, germana, italiana, spaniola, portugheza si rusa. Euronews este liderul european al canalelor de stiri. Canalul poate fi urmarit in intreaga lume, fiind prezent in 292 milioane de locuinte din 144 de tari, cu ajutorul cablului, satelitului sau al paltformelor terestre.

Retelele UPC Romania deservesc, in acest moment, aproximativ 1.250.000 de clienti in 200 orase. Printre concurentii UPC Romania pe segmentul de cablu se numara RCS&RDS si Romtelecom.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Desertul viral pe rețelele sociale: Iaurt grecesc cu curmale caramelizate, gata în 10 minute
Desertul viral pe rețelele sociale: Iaurt grecesc cu curmale caramelizate, gata în 10 minute
Danemarca confirmă activitatea unor drone necunoscute în spațiul ei aerian în 2025, dar nu identifică autorii
Danemarca confirmă activitatea unor drone necunoscute în spațiul ei aerian în 2025, dar nu identifică ...
Veneția ar putea introduce o taxă de până la 50 de euro pentru turiștii de o zi, în încercarea de a combate supraturismul
Veneția ar putea introduce o taxă de până la 50 de euro pentru turiștii de o zi, în încercarea ...
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro