Lifestyle

Cel mai bun prieten la serviciu: MP3 player-ul

31 Oct, 01:59 • Redactia DailyBusiness
Tot mai multi angajati prefera sa asculte muzica la MP3 player la locul de munca, principala cauza fiind, conform unui studiu britanic, faptul ca "lipsa peretilor despartitori afecteaza capacitatea de concentrare".
Cel mai bun prieten la serviciu: MP3 player-ul

Aproape un sfert dintre muncitorii britanici folosesc, in timpul programului de lucru, un dispozitiv de tip MP3 player.

Practica este cel mai adesea prost vazuta si chiar interzisa in unele intreprinderi, se arata intr-un studiu realizat la Londra.

[quote=Simon Pole, autorul studiului]Organizarea de birouri in spatii larg-deschise a antrenat caderea zidurilor, majorarea interactiunilor vizuale si a gradului de comunicare, dar nu a disparut nevoia de a se concentra[/quote]

Ancheta a fost condusa de compania specializata in amenajari si decoratiuni pentru birouri Woods Bagot si a fost realizata pe un esantion de o suta de intreprinderi. Rezultatele studiului indica faptul ca 22% dintre muncitorii britanici folosesc, in timpul programului de munca, un aparat pentru ascultat muzica in format MP3.

Autorul studiului, Simon Pole, a declarat ca fenomenul poate fi explicat, partial, prin lipsa peretilor despartitori care sa asigure fiecarui om intimitatea care sa ii permita sa se concentreze.

„Angajatii erau, mai demult, despartiti cu ajutorul unor pereti, astfel incat fiecare se putea concentra asupra muncii pe care o depune.

In opinia lui Pole, un MP3 player permite individului sa isi creeze propriul lui spatiu virtual sa sa se sustraga, de exemplu, conversatiilor telefonice ale colegilor de birou.

Unul dintre efectele adverse ale folosirii acestui aparat este aparitia unei granite intre generatii, evidenta prin reticenta muncitorilor mai varstnici referitor la folosirea unui astfel de aparat la locul de munca. Angajatii care poarta casti la urechi transmit practic colegilor din jur ca nu doresc sa fie deranjati, explica Pole.

Folosirea aparatului de ascultat muzica in format MP3 a fost deja interzisa in 30% dintre intreprinderile care au facut parte din esantionul acestui studiu.

Intreprinderile cele mai rigide in ceea ce priveste folosirea MP3 player-ului sunt cele din sectoarele bancar si juridic, in timp ce companiile care activeaza in marketing si media sunt cele mai tolerante.

Printre motivele pentru care firmele au decis interzicerea ascultarii prin casti a muzicii se numara atat necesitatea de a evita rupturile in echipele de lucru, cat si teama angajatorilor de a nu scadea productivitatea muncii.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
MAE român răspunde Moscovei: „Războiul și propaganda rusă sunt două fețe ale aceleiași dorințe de control”
MAE român răspunde Moscovei: „Războiul și propaganda rusă sunt două fețe ale aceleiași dorințe ...
România își consolidează industria de apărare. La Mediaș se produc vehicule militare și se pregătesc noi sisteme pentru Armata României
România își consolidează industria de apărare. La Mediaș se produc vehicule militare și se pregătesc ...
Țările NATO de la granița Rusiei își întăresc infrastructura critică. Temeri privind un posibil atac „sub steag fals”
Țările NATO de la granița Rusiei își întăresc infrastructura critică. Temeri privind un posibil ...
Cseke Attila cere formarea rapidă a unui nou Guvern: „România are nevoie de o coaliție mare pentru a împiedica accesul extremei la guvernare”
Cseke Attila cere formarea rapidă a unui nou Guvern: „România are nevoie de o coaliție mare pentru ...
Dunărea, la un nivel extrem de scăzut. Debitul la intrarea în România este de doar 36% din normalul lunii august
Dunărea, la un nivel extrem de scăzut. Debitul la intrarea în România este de doar 36% din normalul ...
Nicușor Dan atacă la CCR noua Lege a integrității. Declarațiile de avere ale partenerilor și mandatele aleșilor, în centrul disputei
Nicușor Dan atacă la CCR noua Lege a integrității. Declarațiile de avere ale partenerilor și mandatele ...
România se pregătește pentru scenariul în care Cernavodă se oprește. Ce se întâmplă cu energia în cazul unei crize
România se pregătește pentru scenariul în care Cernavodă se oprește. Ce se întâmplă cu energia ...
Cine sunt cei trei miliardari cu averi de peste 300 de miliarde de dolari care se pregătesc să preia un pachet de 30% din clubul englez Liverpool
Cine sunt cei trei miliardari cu averi de peste 300 de miliarde de dolari care se pregătesc să preia ...
Un nou tronson de autostradă se deschide în România. Șoferii pot circula de azi pe 12,24 kilometri între Zimbor și Românași
Un nou tronson de autostradă se deschide în România. Șoferii pot circula de azi pe 12,24 kilometri ...
BNR: Dobânda de politică monetară rămâne 6,5% pe an. Ieftinirile la energie și alimente scad inflația generală, dar presiunile de bază persistă
BNR: Dobânda de politică monetară rămâne 6,5% pe an. Ieftinirile la energie și alimente scad inflația ...
Ploile care pot salva situația energetică din România. ANM anunță precipitații în Dobrogea în următoarele zile
Ploile care pot salva situația energetică din România. ANM anunță precipitații în Dobrogea în ...
CCR dă undă verde hidrocentralelor din ariile protejate. Specialist: „Vom avea mai puține inundații și mai multă apă”
CCR dă undă verde hidrocentralelor din ariile protejate. Specialist: „Vom avea mai puține inundații ...
MApN: Rezerviștii din Neamț, Suceava și Botoșani, chemați la exerciții de pregătire pentru apărare în luna septembrie
MApN: Rezerviștii din Neamț, Suceava și Botoșani, chemați la exerciții de pregătire pentru apărare ...
Moscova atacă România după preluarea Portului Giurgiulești. Acuzații privind Ucraina și unirea cu Republica Moldova
Moscova atacă România după preluarea Portului Giurgiulești. Acuzații privind Ucraina și unirea ...
Nicușor Dan reia marți negocierile cu liderii fostei coaliții pentru legea salarizării și formarea guvernului
Nicușor Dan reia marți negocierile cu liderii fostei coaliții pentru legea salarizării și formarea ...
BVB a început ședința de tranzacționare de luni în creștere
BVB a început ședința de tranzacționare de luni în creștere
Deficitul comercial al României a scăzut cu 2% în primul semestru, la 16,46 miliarde de euro
Deficitul comercial al României a scăzut cu 2% în primul semestru, la 16,46 miliarde de euro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție TEZAUR. Dobânzi de până la 7,15% pe an, neimpozabile
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție TEZAUR. Dobânzi de până la 7,15% pe an, neimpozabile