Lifestyle

Premiile Oscar 2023. Lista completă a nominalizărilor. Când va avea loc cea de-a 95-a ediție

24 Jan, 23:45 • Toma Anca
Premiile Oscar 2023. Academia Americană de Film a anunțat nominalizările pentru cea de-a 95-a gală de decernare a premiilor Oscar. Cel mai așteptat eveniment din lumea filmului va avea loc pe 12 martie, la Dolby Theatre din Los Angeles, California.
Premiile Oscar 2023. Lista completă a nominalizărilor. Când va avea loc cea de-a 95-a ediție

Premiile Oscar 2023. Jimmy Kimmel va prezenta cea de-a 95-a ediție de decernare a premiilor Oscar. Este a treia oară când cunoscutul actor de comedie şi prezentator de talk-show este ales ca gazdă a galei. Nominalizările au fost anunțate într-o transmisiune live de actorii Riz Ahmed și Allison Williams.

Citește și: Codurile secrete pe care Netflix le-a ținut ascunse până în 2023. Vei avea acces la filme pe care nu le pot viziona toți abonații

Premiile Oscar 2023

Nominalizările pentru cel mai bun film

  • All Quiet on the Western Front
  • Avatar: The Way of Water
  • The Banshees of Inisherin
  • Elvis
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Fabelmans
  • Tár
  • Top Gun: Maverick
  • Triangle of Sadness
  • Women Talking

Nominalizările pentru cel mai bun regizor

  • Daniel Kwan and Daniel Schienert – Everything Everywhere All at Once
  • Todd Field – Tár
  • Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
  • Ruben Östlund – Triangle of Sadness
  • Steven Spielberg – The Fabelmans

Nominalizările pentru cel mai bun actor

  • Austin Butler – Elvis
  • Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
  • Brendan Fraser – The Whale
  • Paul Mescal – Aftersun
  • Bill Nighy – Living

Nominalizările pentru cea mai bună actriţă

  • Cate Blanchett – Tár
  • Ana de Armas – Blonde
  • Andrea Riseborough – To Leslie
  • Michelle Williams – The Fabelmans
  • Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

Nominalizările pentru cel mai bun actor cu rol secundar

  • Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
  • Brian Tyree Henry – Causeway
  • Judd Hirsch – The Fabelmans
  • Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
  • Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once

Nominalizările pentru cea mai bună actriţă cu rol secundar

  • Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
  • Hong Chau – The Whale
  • Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
  • Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
  • Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Nominalizările pentru  cel mai bun scenariu original

  • The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh
  • Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan / Daniel Schienert
  • The Fabelmans – Steven Spielberg / Tony Kushner
  • Tár – Todd Field
  • Triangle of Sadness – Ruben Östlund

Nominalizările pentru cel mai bun scenariu adaptat

  • All Quiet on the Western Front – Edward Berger
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery – Rian Johnson
  • Living – Kazuo Ishiguro
  • Top Gun: Maverick – Ehren Kruger, Eric Warren Singer şi Christopher McQuarrie
  • Women Talking – Sarah Polley

Nominalizările pentru cel mai bun lungmetraj de animaţie

  • Pinocchio
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The Sea Beast
  • Turning Red

Nominalizările pentru cel mai bun lungmetraj internaţional

  • All Quiet on the Western Front ( Germania )
  • Argentina, 1985 ( Argentina )
  • Close ( Belgia )
  • EO ( Polonia )
  • The Quiet Girl ( Irlanda )

Nominalizările pentru cel mai bun film documentar

  • All That Breathes
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Fire of Love
  • A House Made of Splinters
  • Navalny

Nominalizările pentru cel mai bun subiect de scurtmetraj documentar

  • The Elephant Whisperers – Kartiki Gonsalves and Guneet Monga
  • Haulout
  • How Do You Measure a Year?
  • The Martha Mitchell Effect
  • Stranger at the Gate

Nominalizările pentru cel mai bun scurtmetraj

  • An Irish Goodbye
  • Ivalu
  • Le Pupille
  • Night Ride
  • The Red Suitcase

Nominalizările pentru cel mai bun scurtmetraj animat

  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
  • The Flying Sailor
  • Ice Merchants
  • My Year of Dicks
  • An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Nominalizările pentru cea mai bună coloană sonoră

  • All Quiet on the Western Front
  • Babylon
  • The Banshees of Inisherin
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Fabelmans

Nominalizările pentru cel mai bun cântec original

  • „Aplauze” din Tell It Like a Woman –     Diane Warren
  • „ Hold My Hand ” din Top Gun: Maverick –    Lady Gaga şi BloodPop
  • „ Lift Me Up ” din Black Panther: Wakanda Forever –   Tems , Rihanna , Ryan Coogler şi Ludwig Göransson ; versuri de Tems şi Ryan Coogler
  • ” Naatu Naatu ” de la RRR –    MM Keeravani şi versuri de Chandrabose
  • „This Is a Life” din Everything Everywhere All at Once –   Ryan Lott , David Byrne şi Mitski ; versuri de Ryan Lott şi David Byrne

Nominalizările pentru cel mai bun sunet

  • All Quiet on the Western Front
  • Avatar: The Way of Water
  • The Batman
  • Elvis
  • Top Gun: Maverick

Nominalizările pentru cel mai bun design de producţie

  • All Quiet on the Western Front – Production Design: Christian M. Goldbeck; Set Decoration: Ernestine Hipper
  • Avatar: The Way of Water – Production Design: Dylan Cole and Ben Procter; Set Decoration: Vanessa Cole
  • Babylon – Production Design: Florencia Martin; Set Decoration: Anthony Carlino
  • Elvis – Production Design: Catherine Martin and Karen Murphy; Set Decoration: Bev Dunn
  • The Fabelmans – Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Karen O’Hara

Nominalizările pentru cea mai tare cinematografie

  • All Quiet on the Western Front – James Friend
  • Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths – Darius Khondji
  • Elvis – Mandy Walker
  • Empire of Light – Roger Deakins
  • Tár – Florian Hoffmeister

Nominalizările pentru cel mai bun machiaj şi coafor

  • All Quiet on the Western Front – Heike Merker / Linda Eisenhamerová
  • The Batman – Naomi Donne, Mike Marino /Mike Fontaine
  • Black Panther: Wakanda Forever – Camille Friend / Joel Harlow
  • Elvis – Mark Coulier, Jason Baird / Aldo Signoretti
  • The Whale – Adrien Morot, Judy Chin, Anne Marie Bradley

Nominalizările pentru cel mai bun design vestimentar

  • Babylon – Mary Zophres
  • Black Panther: Wakanda Forever – Ruth Carter
  • Elvis – Catherine Martin
  • Everything Everywhere All at Once – Shirley Kurata
  • Mrs. Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

Nominalizările pentru cea mai bună editare

  • The Banshees of Inisherin – Mikkel E. G. Nielsen
  • Elvis – Matt Villa / Jonathan Redmond
  • Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers
  • Tár – Monika Willi
  • Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

Nominalizările pentru cele mai bune efecte vizuale

  • All Quiet on the Western Front – Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank, Kamil Jafar
  • Avatar: The Way of Water – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett
  • The Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands, Dominic Tuohy
  • Black Panther: Wakanda Forever – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White, Dan Sudick
  • Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson, Scott R. Fisher