- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Peste jumatate din evenimentele din tara se desfasoara in Bucuresti

22 Sep, 11:25 • Redactia DailyBusiness
60% din evenimentele (de afaceri, socio-culturale, sportive etc) organizate in Romania in primele 6 luni ale acestui an au fost organizate in Bucuresti dar orasele mari ale Romaniei incep si ele sa descopere ca aceste activitati le pot aduce beneficii de imagine considerabile, potrivit CalendarEvenimente.ro.
Peste jumatate din evenimentele din tara se desfasoara in Bucuresti

Intre resedintele de judet, Clujul ocupa locul intai, cu 280 de evenimente organizate in perioada mentionata. Pe locul 2 se claseaza Constanta cu 145, iar pe pozitia a 3-a Iasiul cu 129, restul fiind impartit intre celelalte orase.

Mihai Maties, directorul companiei Mastermind Communications, care administreaza site-ul, considera ca de la inceputul anului pana in prezent, organizarea de evenimente publice a reprezentat o solutie de promovare mai ieftina si mai eficienta pentru marile companii si institutiile de stat, decat sistemul de publicitate clasic.

Piata de evenimente a continuat sa creasca in Romania in pofida crizei, in ultimele 8 luni ale anului curent inregistrandu-se 3.870 de evenimente pe site-ul CalendarEvenimente.ro.

Evenimentele sunt plasate pe site direct de companiile organizatoare, de catre echipa Calendar Evenimente si de cei 9 jurnalisti colaboratori ai site-ului, se arata in comunicatul portalului de profil.

Site-ul permite aflarea tuturor evenimentelor ce se vor organiza in viitor, dupa orice cuvinte de cautare, dupa data, locul de desfasurare, numele organizatorului, etc. Scopul declarat al portalului este de a contura o agenda publica a tuturor evenimentelor mari care au loc in Romania in viitor pentru a eficientiza participarea persoanelor fizice, dar si a companiilor la aceste evenimente.

Site-ul a inregistrat pana astazi 5.670 de evenimente, de la lansarea sa din septembrie 2008.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...