- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Adamescu preia un proiect din Constanta, evaluat in 2008 la 13 mil. euro

26 Jan, 10:47 • Redactia DailyBusiness
Divizia de Real Estate a grupului TNG, impreuna cu antreprenorul general Baumeister, controlate de omul de afaceri Dan Adamescu, au preluat proiectul Central Apartments de la Westhouse Group, evaluat, in vara anului trecut, la peste 13 mil. euro.
Adamescu preia un proiect din Constanta, evaluat in 2008 la 13 mil. euro

Complexul Central Apartments situat aproape de bulevardul Tomis din Constanta, cuprinde 89 de apartamente de clasa medie spre lux. Oficialii TNG si Baumeister nu au facut publica valoarea tranzactiei si investitia in finalizarea proiectului.

Westhouse Group a oprit constructia proiectului din lipsa finantarii, in ultima parte din 2008.

Complexul se adauga altor proiecte din portofoliul TNG Real Estate pe segmentul dezvoltarilor imobiliare de pe piata din Romania, cum ar fi Hipodrom Residence si Green Bucov , ambele din Ploiesti. Impreuna cu antreprenorul general Baumeister, TNG Real Estate va finaliza constructia pana la sfarsitul lunii august.

Noul joint-venture va sustine investitia si va continua lucrarile de constructie incepute in trimestrul 4 al anului 2008.

TNG Real Estate si compania de constructii Baumeister fac parte din holdingul The Nova Group, alaturi de Astra Asigurari Uniqa, lantul Unirea Shopping Center, Medien Holding si altii.

Baumeister este in prezent antreprenor general pentru doua mari proiecte dezvoltate de Westhouse Group – Central Apartments si Corallia, ambele in Constanta. Compania s-a remarcat pe piata romaneasca pe segmentele de constructii de parcuri logistice, hale de productie, sedii de birouri si complexe comerciale, elemente de infrastructura si constructii edilitare.

Update- 17:20

Proiectul atrasese investitii de 2 mil. euro la data opririi constructiei

Dezvoltatorul imobiliar norvegian Westhouse a investit 2 milioane de euro in proiectul Central Apartments din Constanta, inainte sa decida oprirea constructiei din lipsa de finantare, in toamna anului trecut, au spus pentru DailyBusiness.ro reprezentantii Westhouse.

In acest moment, documentele legale privind transferul proprietatii sunt in curs de perfectare.

Clientilor care aveau contractate 25% din cele 89 de apartamente din proiect, in noiembrie 2008, le-au fost oferite incepand cu a doua parte a lunii noiembrie 2008 doua variante, aceea de transfer catre proiectul Corallia (detinut de Westhouse), ce se va livra in luna mai 2009 sau de returnare a avansului, cu diferenta de curs valutar suportata de catre dezvoltator.

65% dintre cei peste 20 de clienti au preferat sa li se returneze avansul, iar restul au acceptat sa fie transferati in celalalt proiect al Westhouse. Procesul de returnare a avansurilor s-a incheiat pe 20 ianuarie.

De ce nu au putut clientii sa-si patreze locuintele din Central Apartments? Aceasta a fost decizia board-ului companiei, luata la mijloculul lui noiembrie 2008, au spus reprezentantii companiei, care nu au dat alte explicatii.

Proiectul rezidential Corallia se va finaliza in primavara acestui an. Din cele 37 de unitati locative, s-au vandut 30.

Reprezentantii grupului TNG si ai antreprenorul general Baumeister nu au spus care este valoarea tranzactiei sau suma bugetata pentru finalizarea constructiei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...