- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Dupa un an de criza, dezvoltatorii se \”lauda\” cu vanzari de 7 apartamente in 2 saptamani

22 Oct, 18:11 • Redactia DailyBusiness
Dezvoltatorul Platinum Group a vandut, in doua saptamani, 7 apartamente din ansamblul Vitan Platinum Towers, in urma participarii la targurile imobiliare care au avut loc in Bucuresti in aceasta toamna.
Dupa un an de criza, dezvoltatorii se \lauda\ cu vanzari de 7 apartamente in 2 saptamani

In ciuda vanzarilor destul de bune in contextul actual, analistii imobiliari considera ca nu se poate discuta inca de o revenire a pietei imobiliare.

Facand o evaluare a modului in care a evoluat cererea de apartamente printre vizitatorii targurilor, se remarca o schimbare treptata a mentalitatii.

Astfel, legat de regimul de inaltime, in ansamblurile rezidentiale noi, tinerele familii doresc apartamente situate la etajele superioare, pentru a beneficia de o panorama cat mai frumoasa.

Familiile cu 2 copii continua sa prefere apartamente cu suprafete mai largi, in special cu 4 camere, situate la etaje inferioare. Cel mai solicitat ramane apartamentul cu 2 camere, urmat de garsoniera, fapt datorat pe de o parte programului Prima Casa, iar pe de alta parte, conditiilor economice actuale si puterii de cumparare inca scazute.

In colaborare cu Banca Romaneasca, Vitan Platinum Towers ofera clientilor sai posibilitatea de a-si achizitiona apartamentul achitand un avans de 10 %, restul sumei putand fi achitata de-abia la livrare.

Astfel, pentru achizitia unui apartament cu 2 camere, a carui valoare este 85.000 euro, avansul ajunge la o valoare de 8.500 euro, restul de 90% fiind achitati la livrarea apartamentului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...