- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Lucrarile de constructii au crescut cu 25,7% in ianuarie

05 Mar, 10:39 • Redactia DailyBusiness
Valoarea lucrarile de constructii a crescut, in ianuarie 2007, cu 25,7% fata de aceeasi perioada a anului trecut, conform datelor Institutului National de Statistica.
Lucrarile de constructii au crescut cu 25,7% in ianuarie

Lucrarile de constructii executate in luna ianuarie 2007, comparativ cu luna ianuarie 2006, au inregistrat in termeni reali, o crestere a valorii de 25,7 %, evidentiata pe toate tipurile de constructii: cladiri rezidentiale (+27,6%), constructii ingineresti (+25,9%) si cladiri nerezidentiale (+24,5%).

De asemenea, pe elemente de structura s-au inregistrat cresteri la toate componentele astfel: lucrarile de intretinere si reparatii curente a inregistrat o crestere de 34,3%, lucrarile de reparatii capitale au crescut cu 32,2% si lucrarile de constructii noi cu 20%.

Totusi in ianuarie, anul acesta, valoarea lucrarilor a scazut cu 62,8% fata de decembrie 2006.

Scaderea inregistrata in ianuarie 2007 a avut loc la toate tipurile de constructii, cea mai importanta scadere fiind inregistrata pe segmentul rezidential de 86,5%, urmate de cladirile nerezidentiale cu 60,0% si constructiile ingineresti cu 48,9%.

Pe elemente de structura s-au inregistrat, de asemenea, scaderi la toate componentele precum: lucrarile de constructii noi (-68,4%), lucrarile de reparatii capitale (-55,2%) si lucrarile de Intretinere si reparatii curente (-47,7%).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...