- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Un fond britanic investeste 60 mil. euro intr-un mall in centrul Sucevei

04 Dec, 19:00 • Redactia DailyBusiness
Fondul britanic de investitii North Real Estate va investi 60 de milioane de euro pentru dezvoltarea centrului comercial Bucovina, in centrul Sucevei, potrivit unui anunt al companiei.
Un fond britanic investeste 60 mil. euro intr-un mall in centrul Sucevei

Bucovina Shopping City urmeaza a fi inaugurat in aprilie 2008 si va fi cel mai mare centru comercial din regiune cu o suprafata totala de 55.000 de metri patrati. Centrul comercial Bucovina este preinchiriat si se estimeaza ca va genera un randament al investitiei de 9%, potrivit reprezentantilor fondului britanic.

Bucovina Shopping City va cuprinde un hipermarket Carrefour si un magazin Mobexpert de mobila. De asemenea, centrul de cumparaturi va mai cuprinde un magazin de electronice si un magazin dintr-o retea internationala de produse de bricolaj.

Bucovina va include si o galerie comerciala de 12.000 de metri patrati, cu peste 80 de magazine cu produse vestimentare, pentru activitati sportive, cu spatii pentru servicii si restaurante.

„Suntem optimisti in ceea ce priveste prosperitatea zonei si ne bucuram ca avem drept ancore ale centrului de cumparaturi retaileri de nivel international si regional”, a spus directorul administrativ al fondului, Robert Provine.

Acesta va fi al doilea proiect al fondului in Romania. North Real Estate a anuntat achizitionarea European Retail Park Sibiu, pentru aproximativ 83 de milioane de euro.

North Real Estate Opportunities Fund este o companie britanica de investitii axata pe achizitia de spatii comerciale din centrul si estul Europei, controlata de North Asset Management. Fondul este listat pe piata investitiilor alternative (AIM Market – alternative investments market) la bursa din Londra si are birouri la Londra si la Bucuresti.

North Asset Management este o companie de administrare a fondurilor, care isi concentreaza activitatea in periferia Europei. Compania functioneaza din iulie 2002. In prezent, compania administreaza fonduri de circa un miliard de dolari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...