Știri interne

Prețurile la cazare, în Craiova, în preajma sărbătorilor, de 2 sau 3 ori mai mari decât în marile capitale europene

18 Dec, 14:29 • Stefan Simion
Târgul de Crăciun de la Craiova este, de câțiva ani, unul dintre cele mai spectaculoase târguri din întreaga Europă. Este pentru al patrulea an consecutiv când platforma European Best Destinations îl nominalizează în top 3 târguri de Crăciun din Europa. În preajma sărbătorilor de iarnă, valuri de turiști se îndreaptă către Craiova pentru a se convinge cu ochii lor de spectaculozitatea acestui târg. "Capitala Crăciunului din România și Europa", așa cum o numește European Best Destinations, devine neîncăpătoare, iar cazările sunt epuizate din septembrie.
Prețurile la cazare, în Craiova, în preajma sărbătorilor, de 2 sau 3 ori mai mari decât în marile capitale europene

Să găsești cazare în Craiova în perioada funcționării Târgului de Crăciun este misiune imposibilă. Cei care țin morțiș să vadă târgul de Crăciun și-au învățat lecția din anii trecuți și își rezervă cazări din timp. Iar turiștii dau năvală în capitala Olteniei, chiar dacă prețurile nu sunt deloc mici. Dimpotrivă! O noapte de cazare la Craiova în perioada târgului de Crăciun costă de 2-3 ori mai mult decât o noapte de cazare în marile capitale europene, în aceeași perioadă.

Prețurile la cazare în Craiova, în perioada Târgului de Crăciun, semnificativ mai mari decât cele din marile capitale europene

Dacă îți arunci ochii pe Booking, constați că prețurile la cazare în Craiova pornesc de la 525 de euro (pentru cinci nopți, două persoane), scrie adevarul.ro. Iar ironia sorții este faptul că vorbim despre unități de cazare cu multe recenzii negative, care nu au un scor mai mare de 5. Pentru un apartament cotat cu nota peste 9, prețul pentru aceeași perioadă era de 642 de euro. Apartamentele și garsonierele cu recenzii bune au tarife de până în 700 de euro, însă acestea sunt destul de rare.

Craiova

Cele mai scumpe opțiuni de cazare în Craiova, în perioada târgului, depășesc 1.000 de euro: o garsonieră de 31 mp, are un preț de 1.643 de euro, iar un apartament de 90 mp se închiria cu 1.286 de euro.

Citeste si Cât costă kurtos cu Nutella. E senzația momentului la târgul de Crăciun din Brașov

Pe de altă parte, o cazare în zona centrală a Bucureștiului costă începând cu 105 euro, iar la Sibiu prețurile încep de la 151 de euro, în condițiile în care recenziile sunt pozitive, scorul unității de cazare depășind nota 9.

Comparativ cu prețurile din Craiova, în centrul Vienei cazarea începe de la 465 de euro, în centrul Budapestei de la 105 euro la hosteluri, iar la Bruxelles de la 324 de euro.

Cât costă cazările în marile orașe, în perioada târgurilor de Crăciun

Târguri de Crăciun foarte apreciate se găsesc și în alte mari orașe, precum București, Cluj, Oradea, Sibiu sau Brașov. Și aici hotelierii sau proprietarii de locuințe de închiriat au profitat din plin de perioada sărbătorilor și de dorința turiștilor de a vizita târgurile și au umflat prețurile, dar chiar și așa, sunt mult sub nivelul celor din Craiova.

În Sibiu, prețurile variază între 151 și 239 de euro pentru cinci nopți de cazare, potrivit Booking. În București, pe Booking, tarifele pornesc de la 101 euro și ajung până la 4.242 de euro pentru un studio.

La Cluj, ofertele de cazare încep de la 141 de euro pentru cinci nopți și pot ajunge până la 8.141 de euro pentru un apartament situat într-o zonă rezidențială.

În Brașov, cele mai accesibile opțiuni de cazare, pentru 5 nopți, costă începând cu 128 de euro, dar pot ajunge la 10.131 de euro pentru o vilă cu opt camere.

Cât costă cazările în marile orașe din Europa, în perioada târgurilor de Crăciun

Legendarul Târg de Crăciun din Viena, atrage de ani buni turiști din toate colțurile lumii. Oferta de cazare în capitala Austriei pornește de la 456 de euro și ajunge până la 10.690 de euro la un hotel renumit de cinci stele, aflat în centrul orașului, arată sursa menționată anterior.

Citeste si Prețuri mari la Târgul de Crăciun din Craiova. Cât a plătit o turistă pentru un cârnat, trei mici, jumări și cartofi prăjiți!

Dacă vrei să petreci 5 nopți la Budapesta, în perioada târgului de Crăciun, pregătește-te cu sume cuprinse între 105 euro (cazare în hostel) și… 25.870 de euro.

În Praga, hostelurile au prețuri de la 150 de euro, apartamentele pornesc de la 326 de euro, iar hotelurile de la 415 euro pentru cinci nopți. Cea mai scumpă cazare în capitala Cehiei ajunge la 26.518 euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult
Alte articole
Deloitte: România atrage investiții în serviciile de afaceri, sectorul ajungând la 35,5 miliarde de euro, valoare adăugată
Deloitte: România atrage investiții în serviciile de afaceri, sectorul ajungând la 35,5 miliarde ...
România, în fața unei noi presiuni energetice. Importurile și reducerea consumului, soluțiile de moment
România, în fața unei noi presiuni energetice. Importurile și reducerea consumului, soluțiile de ...
Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat joi, pe fondul nivelului scăzut al Dunării
Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat joi, pe fondul nivelului scăzut al Dunării
Long March 7A, o rachetă a chinezilor, a explodat la 85 de secunde după lansare
Long March 7A, o rachetă a chinezilor, a explodat la 85 de secunde după lansare
Bilanțul cutremurului din Columbia a ajuns la 132 de morți și peste 570 de răniți
Bilanțul cutremurului din Columbia a ajuns la 132 de morți și peste 570 de răniți
Nicușor Dan discută cu liderii coaliției legea salarizării, în ultima săptămână în care se mai poate obține un acord politic
Nicușor Dan discută cu liderii coaliției legea salarizării, în ultima săptămână în care se ...
Curtea Supremă a Rusiei exclude partidul de opoziție Iabloko de la alegerile parlamentare
Curtea Supremă a Rusiei exclude partidul de opoziție Iabloko de la alegerile parlamentare
MAE român răspunde Moscovei: „Războiul și propaganda rusă sunt două fețe ale aceleiași dorințe de control”
MAE român răspunde Moscovei: „Războiul și propaganda rusă sunt două fețe ale aceleiași dorințe ...
România își consolidează industria de apărare. La Mediaș se produc vehicule militare și se pregătesc noi sisteme pentru Armata României
România își consolidează industria de apărare. La Mediaș se produc vehicule militare și se pregătesc ...
Țările NATO de la granița Rusiei își întăresc infrastructura critică. Temeri privind un posibil atac „sub steag fals”
Țările NATO de la granița Rusiei își întăresc infrastructura critică. Temeri privind un posibil ...
Cseke Attila cere formarea rapidă a unui nou Guvern: „România are nevoie de o coaliție mare pentru a împiedica accesul extremei la guvernare”
Cseke Attila cere formarea rapidă a unui nou Guvern: „România are nevoie de o coaliție mare pentru ...
Dunărea, la un nivel extrem de scăzut. Debitul la intrarea în România este de doar 36% din normalul lunii august
Dunărea, la un nivel extrem de scăzut. Debitul la intrarea în România este de doar 36% din normalul ...
Nicușor Dan atacă la CCR noua Lege a integrității. Declarațiile de avere ale partenerilor și mandatele aleșilor, în centrul disputei
Nicușor Dan atacă la CCR noua Lege a integrității. Declarațiile de avere ale partenerilor și mandatele ...
România se pregătește pentru scenariul în care Cernavodă se oprește. Ce se întâmplă cu energia în cazul unei crize
România se pregătește pentru scenariul în care Cernavodă se oprește. Ce se întâmplă cu energia ...
Cine sunt cei trei miliardari cu averi de peste 300 de miliarde de dolari care se pregătesc să preia un pachet de 30% din clubul englez Liverpool
Cine sunt cei trei miliardari cu averi de peste 300 de miliarde de dolari care se pregătesc să preia ...
Un nou tronson de autostradă se deschide în România. Șoferii pot circula de azi pe 12,24 kilometri între Zimbor și Românași
Un nou tronson de autostradă se deschide în România. Șoferii pot circula de azi pe 12,24 kilometri ...
BNR: Dobânda de politică monetară rămâne 6,5% pe an. Ieftinirile la energie și alimente scad inflația generală, dar presiunile de bază persistă
BNR: Dobânda de politică monetară rămâne 6,5% pe an. Ieftinirile la energie și alimente scad inflația ...
Ploile care pot salva situația energetică din România. ANM anunță precipitații în Dobrogea în următoarele zile
Ploile care pot salva situația energetică din România. ANM anunță precipitații în Dobrogea în ...