- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Doliu uriaș în medicina românească! A murit „medicul săracilor”, nepotul lui Iuliu Maniu

10 Jul, 09:11 • Anghel Oana
Lumea medicală din România este în doliu după trecerea la cele veșnice a reputatului medic clujean Ioan Boilă, la vârsta de 98 de ani. Supranumit "medicul săracilor", dr Boilă a înființat, la Cluj, policlinica fără plată, în cadrul căreia cei lipsiți de mijloace materiale aveau parte nu doar tratament, ci și de înțelegere.
Doliu uriaș în medicina românească! A murit medicul săracilor, nepotul lui Iuliu Maniu

E doliu în medicina românească, domeniu care pierde o figură marcantă și dedicată profesiei pe care a servit-o în mod exemplar decenii la rând.

Doliu uriaș în medicina românească! A murit doctorul fără de arginți” al Clujului

Dr. Ioan-Dumitru-Iuliu Boilă, cunoscut drept „doctorul fără de arginți” al Clujului, s-a mutat la cele veșnice sâmbătă, 5 iulie 2025, și își doarme somnul de veci în cimitirul central din orașul de pe malul  Someșului Mic.

Fost deținut politic și figură emblematică a valorilor creștin-democrate și național-țărăniste, Ioan Boilă a fost descendent al unor personalități istorice precum Iuliu Maniu, căruia i-a fost nepot după soră, și Simion Bărnuțiu, frate al preotului și senatorului Matei Boilă, și acesta din urmă o figură marcantă a luptei pentru libertate spirituală în timpul regimului comunist, potrivit ziarulflacara.ro

Ioan Boilă a fost a fost fiul profesorului Zaharia Boilă (titular al catedrei de Drept Constituţional la Universitatea Regele Ferdinand din Cluj în perioada interbelică) şi al Clarei Popa, fiica surorii lui Iuliu Maniu.

Citeste si Bogdan Bora a creat, la doar 15 ani, stația „care analizează viitorul”. Puştiul genial din Cluj lucrează cu o echipă de la MIT

Medicul săracilor„, născut într-o familie greco-catolică, a cunoscut prigoana comuniștilor după ce această religie a fost scoasă în afara legii, începând cu anul 1948. Pentru că a refuzat cu îndârjire să renunțe la credința sa și să colaboreze cu regimul comunist, dr Ioan Boila a fost aruncat după gratii, în spatele cărora a petrecut nu mai puțin de opt ani.

Dr Ioan Boilă, fondatorul Policlinicii fără plată din Cluj-Napoca

Suferința cumplită din temniță nu l-a înrăit, ci a scos la lumină ce a fost mai bun în el. Avea 42 de ani atunci când a fost eliberat. La acea vârstă, și-a reluat drumul profesional și a devenit medic, dedicându-și toată știința și priceperea oamenilor pe care-i trata în mod gratuit. A reușit, astfel, să transforme medicina într-o vocație de slujire.

doliu

În 1994, cu sprijinul episcopului greco-catolic de Cluj-Gherla, George Guțiu, și al Congregației Surorilor Doctrinei Creștine din Nancy (Franța), dr Boila înființează la Cluj Policlinica fără plată, o instituție-simbol, în care cei lipsiți de mijloace materiale beneficiau nu doar de tratament, ci și de o vorbă bună, de înțelegere și compasiune.

Citeste si În ce stadiu se află construcția spitalelor regionale din Cluj, Craiova și Iași. Investițiile se ridică la 10 miliarde de lei

Policlinica fără plată funcțioenază de peste trei decenii și este administrată de Fundația Familia Sfântă. Este o instituție unică în România prin aceea că, în cadrul ei, medici voluntari le acordă asistență medicală oameniilor sărmani din oraş şi din județ.

La parterul Policlinicii funcționează o capelă, precum și Centrul caritativ-educativ „Iubire și Adevăr”, loc de formare creștină, implicare civică și sprijin pentru familii aflate în dificultate, potrivit clujcapitala.ro

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat cererea
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat ...