- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Contabilă din Kenya, trasă pe sfoară de recrutori. A ajuns să lucreze ca femeie de serviciu în România, deși i se promisese că va lucra în vânzări

28 Oct, 16:19 • sergiu.mircea
Sonia (35 de ani) și-a lăsat familia din Kenya și a venit în România în speranța că Europa îi va oferi un trai mai bun. Este absolventă de Finanțe și a lucrat contabil în Dubai timp de mulți ani. Avea un salariu bun și un nivel de trai ridicat. Însă, odată cu pandemia, Sonia a trebuit să se întoarcă în țara natală.
Contabilă din Kenya, trasă pe sfoară de recrutori. A ajuns să lucreze ca femeie de serviciu în România, deși i se promisese că va lucra în vânzări

Nivelul de trai extrem de scăzut din Kenya a determinat-o pe Sonia să-și mai încerce norocul o dată. De data asta, a vrut să-și facă un rost în Europa. S-a decis asupra României.

Contabilă din Kenya, trasă pe sfoară de recrutori

A apelat la o agenție de recrutare care a stors-o de bani:

  • 1.000 euro agentul din România
  • 700 euro agentul din Kenya
  • peste 1.000 euro biletul de avion
  • taxe pentru viza de muncă și documente

„Știam că salariul va fi mic în România, dar ca să urci, trebuie mai întâi să intri pe piața muncii”, povestește Sonia, potrivit click.ro

Femeia a ajuns să lucreze ca femeie de serviciu în România, deși i se promisese că va lucra în vânzări

Tânăra a plecat din Kenya convinsă că, în România, va lucra în vânzări pentru o companie imobiliară. Ba, chiar, a trecut printr-un interviu pentru acest job. Însă, în momentul în care a primit permisul de muncă, a avut un șoc. Pe acestea era scris: „Femeie de serviciu”.

„Cei de la agenție mi-au spus că așa e procedura și că, după ce ajung aici, voi fi tot agent de vânzări. Dar când am venit, am înțeles adevărul: trebuia să fac doar curățenie”, a explicat femeia.

Citeste si Ce le-a transmis un român din Spania conaționalilor săi. Mesajul a devenit viral

Odată ajunsă în România, Sonia s-a angajat într-o școală la curățenie, apoi recepționeră la un spa din Snagov. Însă aici a lucrat destul de puțin, deoarece mulți clienți au fost nemulțumiți de faptul că ea nu cunoștea limba română, iar ei trebuiau să vorbească în engleză.

„M-au întrebat: De ce ar trebui să vorbesc cu tine în engleză în țara mea?”, își amintește femeia.

Apoi, a lucrat în fabrici de mâncare, ca spălător de vase, personal de curățenie.

Se teme că va fi expulzată

Între timp, însă, peste Sonia a dat un alt necaz: actele i-au expirat. Așa că acum trăiește ilegal în România și se teme că va fi trimisă înapoi în țară, unde nu mai are nimic.

„Dacă mă trimit în Kenya, nu am unde să merg. Am vândut tot ce aveam ca să vin aici”, spune Sonia.

Citeste si Orașul din Europa care introduce taxa pe casele de marcat self service. Care este motivul și de cand intră în vigoare

Femeia a luat legătura cu un recrutor din Arad care i-a cerut aproape 2.500 de euro pentru acte pentru Polonia, însă acesta nu i-a dat documentele în original. Acum, Sonia se află în imposibilitatea de a cere ajutorul autorităților, întrucât se teme că o vor trimite în țara natală.

Recrutorul spune, însă, că permisul de muncă pentru Polonia este valabil, chiar dacă Sonia nu are viză, și că ea ar fi trebuit deja să părăsească România.

„Ea e ilegal aici. Trebuia să plece urgent. Dar ea e mai deșteaptă. Dacă o văd ungurii, o deportează. Fata aia mi-a mâncat toți nervii capului”, a declarat recrutorul din Arad pentru Antena 3.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat cererea
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat ...