Știri interne

Radu Oprea, despre majorarea TVA la 21%: „Nu cred că este benefică o astfel de măsură”

12 Sep, 13:38 • Dumitrescu Alexandra
Secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, consideră că nu este benefică o creşterea a Taxei pe Valoare Adăugată la 21% în domeniul HoReCa, precizând că litoralul nu pare că a avut aceeaşi încărcare ca anul trecut. El recomandă o analiză foarte serioasă asupra cauzelor înainte de a se decide o creştere sau nu a TVA-ului în acest domeniu, conform News.ro.
Radu Oprea, despre majorarea TVA la 21%: „Nu cred că este benefică o astfel de măsură”

Radu Oprea a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă, dacă este de părere că TVA pentru HoReCa va ajunge la 21%, aşa cum sunt unele semnale în spaţiul public.

Citește și: BNR: Datoria externă a României crește alarmant. Am ajuns la 220 de miliarde de euro

„Aici răspunsul de autoritate ar trebui să fie al ministrului Finanţelor Publice şi al premierului României. Am fost şi am vorbit cu foarte mulţi antreprenori din Horeca în ultima perioadă. Litoralul de anul ăsta nu pare să fi avut aceeaşi încărcare ca anul trecut. Eu cred că trebuie făcut o analiză foarte serioasă asupra cauzelor şi în funcţie de acest lucru decis asupra creşterii sau nu a TVA-ului pentru Horeca. Personal, nu cred că este benefică o astfel de măsură pentru Horeca, pentru cei care au investit în turism în România”, a afirmat Radu Oprea.

El a precizat că există TVA diferenţiată şi în Bulgaria şi Ungaria, ţări cu care România concurează în domeniul turismului.

„Avem potenţial foarte mare şi trebuie să fim şi într-o zonă de concurenţă dacă vreţi, că ea este reală, cu celelalte state care ne sunt vecine. Şi dacă ne uităm există TVA-ul diferenţiat pentru Horeca şi în Bulgaria şi în Ungaria şi în celelalte state membre. Şi atunci cred că trebuie să găsim o decizie înţeleaptă. Personal, cred că este suficient cât a crescut TVA-ul în Horeca”, a mai transmis Radu Oprea.

Citește și:Salvarea vieților, amenințată? DSU vrea să concedieze angajații de la ambulanță și să crească costurile de funcționare

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță rutieră
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță ...
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, folosit de armata ucraineană
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, ...
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru spectrul radio să ajungă la Bruxelles
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru ...
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai bine plătite domenii
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai ...
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb până la sfârșitul anului
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb ...
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele destinații
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele ...
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența artificială
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența ...
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai are mult de muncă”
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai ...
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele importante
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele ...
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă