- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Turist român, dezgustat de comportamentul conaționalilor într-o stațiune din Italia: „Îi aud cum își bat joc de alții cu voce tare că au impresia că nimeni nu-i înțelege”

04 Jul, 23:43 • Stefan Simion
Un turist român, aflat alături de soție și copil în stațiunea italiană Jesolo, a avut parte de o experiență neplăcută, care l-a făcut să-i crape obrazul de rușine. Un grup de români s-a cazat la hotelul la care era și el cazat, iar comportamentul lor i-a lăsat un gust amar.
Turist român, dezgustat de comportamentul conaționalilor într-o stațiune din Italia: „Îi aud cum își bat joc de alții cu voce tare că au impresia că nimeni nu-i înțelege”

Un turist român aflat pe litoralul italian a fost dezgustat de comportamentul conaționalilor săi, aproximativ 10 la număr, cazați în același hotel. S-a întâlnit cu ei în hotel, la piscină, dar și pe plajă. Românii păreau a fi oameni cu bani, care făceau consumații serioase, astfel că angajații se comportau frumos cu ei și le tolerau derapajele.

Turist român, dezgustat de comportamentul conaționalilor într-o stațiune din Italia: „Mă frustrează și mi-e rușine. De asta mă și ‘ascund’ că sunt român

 „Primele 4 zile a fost minunat atât pe plajă, cât și la piscină la hotel. Toată lumea amabilă și îți zâmbește. Lumea are respect față de angajați, de mediu cât și de cel de lângă. Mesele sunt ale lor, șezlongurile sunt ale lor, piscina toată e a lor. Au mutat mesele, să le împreuneze, apoi lasă peste tot în urma lor dezordine și gunoaie. (…) Sunt gălăgioși, nu au respect față de nimeni.

Îi aud cum vorbesc de ceilalți, cum își bat joc și râd de alții cu voce tare că au impresia că nimeni nu-i înțelege””, spune românul, potrivit click.ro

Turistul a fost indignat nu doar de comportamentul grupului de români, dar și de cel al conducerii hotelului, care nu le-a atras atenția niciodată asupra faptului că deranjează întrucât „făceau consumație bună”.

Citeste si Turiști români în Thassos, refuzați la cazare din pricina copiilor. Internauții îi acuză că au vrut să facă „o românească”

  „Se comandă ce e mai scump, se îmbracă cu ce scump și conduc cele mai noi mașini. Totuși șeful e mult mai prezent pe lângă angajați și îi ajută de când au venit, probabil să îi protejeze pe angajați. Până și cameristele, care tot românce sunt, le-am auzit cum spuneau de grup ‘zici că nu au mai fost niciodată în concediu’”, a continuat românul.

Bărbatul a recunoscut, în încheierea postării, că se rușinează de faptul că este român și, de cele mai multe ori, ascunde faptul că este român.

  „Mă frustrează și mi-e rușine. De asta mă și «ascund» că sunt român. E trist, că acest grup a venit și cu copiii, care vor lua exemplu de comportament de la părinți. (…)”, a mai scris el.

Val de reacții: „Fix de-aia se tot pleacă din țară, să scapi de oamenii de neanderthal“

Postarea a stârnit un val de reacții, mulți comentatori fiind în asentimentului turistului dezamăgit:

  „Nu esti singurul; eu de obicei, nu am stres cu dumele de genul. (…) Trebuie să te înveți cu ei, nu ai ce face, dar nici să te desconsideri din cauza unor defecți. (…) Giboni sunt peste tot”, a scris un utilizator.

Citeste si Turiști români întorși din vacanță, deposedați de bijuterii de vameșii bulgari: „Mi-au zis că este o lege nouă, de câteva zile. Le-am cerut să îmi arate legea, au zis că încă nu a ajuns la ei”

 „Fix de-aia se tot pleacă din țară, să scapi de oamenii de neanderthal“, spune altcineva.

  „Am zburat până acum pe sau de pe un total de 64 de aeroporturi și comportament ca al românilor nu am văzut la nimeni. LA NIMENI”, este comentariul unui alt internaut.

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult
Alte articole
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la securitatea României”
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la ...
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății ...
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...