- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Cu ce poreclă rușinoasă s-a ales Ilie Bolojan. Magistrații au găsit cum să se amuze de premier

05 Sep, 22:48 • Aprozeanu Razvan
După luni de dezbateri și negocieri tensionate, Ilie Bolojan a fost desemnat, în cele din urmă, premier al României. Nu a urmărit funcția prezidențială și nici nu a candidat pentru ea, deși a deținut interimar această poziție între demisia lui Klaus Iohannis și preluarea mandatului de către Nicușor Dan. Odată instalat la Palatul Victoria, Bolojan s-a confruntat mai degrabă cu valuri de critici decât cu aprecieri, dar și cu porecle deloc măgulitoare.
Cu ce poreclă rușinoasă s-a ales Ilie Bolojan. Magistrații au găsit cum să se amuze de premier

Ca urmare a măsurilor de austeritate impuse, premierul a atras nemulțumirea multor români, în special a magistraților, pe care i-a amenințat cu creșterea vârstei de pensionare și reducerea pensiilor, scrie Bugetul. Drept răspuns, unii l-ar fi poreclit „Nea Ilie Sărăcie”, deși informația este dificil de confirmat, întrucât nimeni nu îndrăznește să o recunoască public.

Citește și: Noile criterii de impozitare auto ale guvernului Bolojan, criticate de experți. O mașină nouă ajunge să plătească taxe ca una veche de 10 ani

În schimb, ceea ce este sigur e că Ilie Bolojan a devenit „vedetă” și pe rețelele de socializare, unde circulă numeroase glume pe seama lui. Printre cele mai răspândite se numără scenariile în care apare pe neașteptate și întreabă „de ce nu muncești?” sau remarcă sec „văd că nu lucrezi!”.

ilie bolojan

Și Anca Alexandrescu i-a dat poreclă lui Bolojan. Prezentatoarea de la Realitatea Plus nu este deloc fana premierului

Extrem de vocală și de orientare suveranistă, nu pro-europeană, Anca Alexandrescu l-a poreclit pe premier „Angry Birds de la Oradia”. Apelativul face referire la un personaj de desen animat cu sprâncene unite. Nici Ilie Bolojan nu este „pro-pensat”, iar asemănarea dintre cele două imagini este ușor de remarcat.

„Angry birds de la Oradia se plimbă prin guvern și controlează angajații în birouri. A încuiat holul de onoare cu cheia și simpli angajați nu mai au voie să-l traverseze. Dacă au treabă dintr-un capăt al celuilalt al clădirii, trebuie să iasă afară și să intre pe la altă intrare… La secretarul general nu au voie decât șmecherii. Îl păzesc consilierii. Mulți.

Ați mai auzit ca un birou să aibă cifru la intrare și fetele de la cabinet să deschidă ușa șefului cu telecomanda? Murim cu ăștia! Dacă cu asta se ocupă un premier… Dacă asta e reforma celebră de la Oradia… Marș!”, a scris Anca Alexandrescu.

Citește și: Ilie Bolojan le-a pus gând rău șoferilor. Premierul vrea legi mai dure pentru cei care nu respectă regulile de circulație

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat cererea
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat ...