- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Ilie Bolojan, președinte interimar după demisia lui Klaus Iohannis. ”Sunt obligat să mă suspend din calitatea de președinte PNL”

10 Feb, 22:50 • Cornel Ghimeșan
Apar schimbări radicale și bruște în conducerea PNL, după ce Klaus Iohannis și-a dat demisia din funcția de președinte al României.
Ilie Bolojan, președinte interimar după demisia lui Klaus Iohannis. ”Sunt obligat să mă suspend din calitatea de președinte PNL”

Ilie Bolojan a decis să se suspende din calitatea de președinte PNL și membru PNL. ”Sunt obligat să mă suspend din calitatea de președinte PNL și membru PNL”, a declarat Ilie Bolojan, luni seara.

Ilie Bolojan, președinte interimar după demisia lui Klaus Iohannis

Bolojan a mai spus că intenționează să-l propună pe Cătălin Predoiu pentru funcția de președinte interimar al PNL. „Propunerea pe care o voi face mâine este ca domnul Cătălin Predoiu să preia această funcție”.

Citește și Sorin Constantinescu, dezvăluiri neștiute despre trecutul lui Crin Antonescu: „Juca poker la mese private, are datorii pe la tot orașul”

Președintele Iohannis și-a anunțat luni demisia din funcția de președinte al României. La vârful PNL se fac deja calcule înainte de alegeri.
După demisia lui Klaus Iohannis, conform Constituției, funcția de președinte interimar al României ar urma să fie preluată de actualul președinte al Senatului, Ilie Bolojan.

În acest scenariu, funcția de președinte interimar al Partidului Național Liberal (PNL) ar urma să fie ocupată de Cătălin Predoiu, actualul ministru de Interne.

În ceea ce privește Senatul, în locul lui Ilie Bolojan ar urma să fie numit senatorul PNL de Cluj, Mircea Abrudean. Acesta beneficiază de susținerea principalilor lideri ai partidului, în frunte cu Emil Boc, și este considerat o variantă viabilă pentru a asigura continuitatea la conducerea forului legislativ.

Ce urmează după anunțul demisiei președintelui României:

  • CCR constată vacanța funcției de președinte prin hotărâre și publică hotărârea în Monitorul Oficial
  • După publicarea hotărârii CCR referitoare la constatarea interimatului funcției (cf. art 146 lit G), vacanța funcției se constată la cererea unui președinte de la Camera Deputaților sau de la Senat⁠
  • Ilie Bolojan, cel care, comform Constituției va prelua funcția de președinte interimar al României, demisionează din funcția de președinte al Senatului și din cea de membru al PNL, anunţă Antena 3.

Citește și Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcţia de preşedinte al României: „Pentru a scuti România de această criză, demisionez din funcția de președinte”

Potrivit articolului 97 din Constituție, „vacanţa funcţiei de Preşedinte al României intervine în caz de demisie, de demitere din funcţie, de imposibilitate definitivă a exercitării atribuţiilor sau de deces.”

De asemenea, articolul prevede că „în termen de 3 luni de la data la care a intervenit vacanţa funcţiei de Preşedinte al României, Guvernul va organiza alegeri pentru un nou Preşedinte.”

Următorul articol prevede cine preia interimatul și ce limite constituționale are:

(1) Dacă funcţia de Preşedinte devine vacantă ori dacă Preşedintele este suspendat din funcţie sau dacă se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile, interimatul se asigură, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor.

(2) Atribuţiile prevăzute la articolele 88-90 nu pot fi exercitate pe durata interimatului funcţiei prezidenţiale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese