- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Rareș Bogdan avertizează Bruxelles-ul și cere negocieri urgente cu Trump: ”UE și SUA doar unite fac față rușilor și chinezilor”

22 Jan, 13:37 • Russo George
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a lansat un apel în Parlamentul European privind necesitatea unei abordări mai unitare și eficiente a Uniunii Europene (UE) în fața provocărilor geopolitice globale.
Rareș Bogdan avertizează Bruxelles-ul și cere negocieri urgente cu Trump: ”UE și SUA doar unite fac față rușilor și chinezilor”

Într-un context marcat de creșterea influenței Chinei și Rusiei, Rareș Bogdan a subliniat importanța colaborării strânse între UE și SUA pentru a contracara aceste amenințări și pentru a întări pozițiile economice și de apărare ale Occidentului.

El a evidențiat, de asemenea, necesitatea adaptării rapide la noile realități economice și politice pentru a preveni marginalizarea Europei pe scena globală.

„Am intrat într-o nouă eră. Cine nu înțelege, dispare. Trump a anunțat direct că susține în primul rând economia americană și că îi pasă de cheltuielile militare și că problema migrației, a climei sau a politicilor de gen rămân preocuparea sa. Noi, europenii am uitat prea mult de locurile de muncă și problemele fermierilor în favoarea unui Green Deal plin de absurdități și a unui politically correctness dus la chestiuni inimaginabile.

Am deschis granițele și dăm ajutoare sociale fără să ne mai uităm la competitivitate, performanță și mai ales necesități europene. Aș fi dorit să aud părți din discursul de ieri din Capitoliu la Bruxelles și Strasbourg unde fermierii protestează sub spectrul falimentului și unde industria auto se teme că dependența de gazul rusesc devine dependența de litiu chinezesc.

Citește și: Elon Musk, printre oamenii de încredere de-ai lui Trump. Ce departament important va conduce mogulul tehnologic

Să discutăm cu noua administrație un plan și să nu părăsim masa negocierilor decât atunci când UE și SUA vor pricepe că doar unite fac față rușilor și chinezilor. Binomul China-Rusia funcționează pe toate planurile: economic, militar, război hibrid.

Ce are în plus binomul UE-SUA? Buget mai mare, resurse umane, tehnologie și nu în ultimul rând, cultură și educație europeană. Și încă ceva: o țară care poate juca strategic: România! Profund creștină, cu rezerve naturale enorme și foarte multă minte”, a transmis el pe rețelele sociale.

Rareș Bogdan propune negocieri între UE și Trump

Rareș Bogdan a subliniat importanța unei colaborări strânse între UE și SUA, propunând inițierea unor negocieri cu noua administrație americană. Europarlamentarul a insistat ca discuțiile să continue până când ambele părți vor recunoaște că doar printr-o alianță unită pot contracara influența Rusiei și Chinei.

Liderul PNL a evidențiat principalele avantaje ale parteneriatului UE-SUA: un buget semnificativ, resurse umane extinse, tehnologie de vârf și o moștenire culturală și educațională europeană valoroasă. De asemenea, el a punctat rolul strategic al României în acest context, descriind-o ca o națiune profund creștină, bogată în resurse naturale și cu o populație talentată.

În încheiere, Rareș Bogdan a transmis un mesaj de solidaritate și încredere, declarând: „Dumnezeu să binecuvânteze America, Europa și ROMÂNIA!”.

Citește și: Emmanuel Macron, avertisment pentru Europa. Șeful de stat spune că țările nu pot depinde doar de armele americane

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la securitatea României”
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la ...
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății ...
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...