- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

MT a alocat judetelor Harghita si Covasna 19 mil. lei pentru proiecte in turism

25 May, 10:01 • Redactia DailyBusiness
Judetele Harghita si Covasna au primit 19 mil. de lei (4,5 mil. euro) pentru proiecte din turimul balnear si cel montan, a declarat la Sfantul Gheorghe, Elena Udrea, ministrul Turismului.
MT a alocat judetelor Harghita si Covasna 19 mil. lei pentru proiecte in turism

Udrea a promis ca ministerul pe care il conduce va continua sa finanteze proiectele din cele doua judete si in anul 2010, potrivit Mediafax.

In plus, ministrul Turismului a informat ca si-a respectat si o alta promisiune din februarie, cand a declarat ca vrea sa isi angajeze un consilier personal din zona Covasna-Harghita, cum de altfel vrea sa angajeze cate un consilier din fiecare zona turistica a tarii, pentru ca astfel ii va fi mai usor sa coordoneze programele de dezvoltare sau de promovare pe fiecare zona.

Astfel, Elena Udrea l-a angajat pe Olosz Szabolcs din Sfantu Gheorghe in calitate de consilier, sperand astfel ca prin acesta relatia ministerului cu zona „va fi mai buna si mai concreta”.

La finele lunii februarie, Udrea a declarat, la Sfantu Gheorghe, ca ministerul pe care il conduce putea sa finanteze in acel moment patru proiecte pentru judetele Harghita si Covasna, pentru care exista deja studiile de fezabilitate, precum si fonduri.

Ea s-a referit la doua proiecte din statiunea Covasna, si anume infiintarea unui centru de informare turistica si reabilitarea izvoarelor si a cailor de acces din parcul central al statiunii. Pentru judetul Harghita, ministrul spunea ca se poate finanta la Tusnad un centru balnear si un centru turistic in statiune, iar la mina de la Praid un centru balnear si unul de informare turistica.

„Acestea sunt 4 proiecte care pot fi finantate imediat, pentru ca exista studiile de fezabilitate, urmeaza doar organizarea licitatiilor si implementarea proiectelor”, a spus atunci ministrul.

Udrea a anuntat tot atunci ca judetele Covasna si Harghita vor primi de la Ministerul Turismului cate 10 milioane de euro pentru realizarea unor centre balneare si a unor centre de informare turistica.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”