- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Noua pista a aeroportului Cluj necesita o investitie de peste 148 milioane euro

12 Nov, 14:23 • Redactia DailyBusiness
Valoarea lucrarilor pentru noua pista de 3.500 de metri a Aeroportul International Cluj-Napoca, care va permite aterizarea si decolarea a unor curse transatlantice, se ridica la 88 milioane euro, la care se adauga 60 milioane euro, costurile devierii Somesului, a spus Alin Tise, presedintele Consiliului Judetean Cluj.
Noua pista a aeroportului Cluj necesita o investitie de peste 148 milioane euro

Noua pista presupune devierea cursului Somesului pe o lungime de 7 kilometri, ce ar putea costa 60 milioane euro. Aeroportul va avea nevoie si de alte sume pentru exproprierile de terenuri necesare proiectului, relateaza Mediafax.

„Aeroportul a depus la Ministerul Transporturilor documentatia in vederea obtinerii de fonduri europene prin Programul Operational Sectorial (POS) a unei sume de 45 milioane de euro. Finantarea va fi asigurata, din fonduri europene de mediu, de Directia Apelor Somes-Tisa”, a afirmat Tise.

Potrivit acestuia, pentru finalizarea proiectului de construire a noii piste este nevoie si de exproprierea a 120 de hectare de teren apartinand unor cetateni.

„Costurile pentru exproprieri nu sunt cunoscute, dar exproprierea se va face la pretul pietei. Procedura de expropriere va dura 6 luni”, a spus presedintele CJ Cluj.

Alin Tise a precizat ca proiectul pistei de 3.500 de metri se va derula in 3 etape, intai fiind vorba despre construirea unei piste de 2.200 de metri, urmand prelungirea la 2.800 metri si apoi la 3.500 de metri.

Tise a estimat ca lucrarile efective de construire a noii piste ar putea dura 18 luni, dupa finalizarea exproprierilor si devierea cursului Somesului.

Noua pista de 3.500 de metri va permite aterizarea si decolarea curselor transatlantice, a avioanelor de tip cargo si face parte din programul de dezvoltare a aeroportului clujean pe termen de 15-20 de ani, a mentionat seful CJ Cluj.

Alin Tise a participat, joi, alaturi de Radu Bica, vicepresedintele CJ Cluj si de David Ciceo, directorul Aeroportului International Cluj-Napoca, la inaugurarea pasajului de legatura dintre cele 2 terminale ale aeroportului, de plecari si sosiri, investitie care se ridica la 6 milioane euro. Finantarea a fost asigurata de Consiliul Judetean si din venituri proprii ale aeroportului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...