Președintele Nicușor Dan a convocat marți consultări oficiale cu liderii partidelor parlamentare, într-un moment de blocaj politic generat de faptul că Guvernul Veștea nu a reușit să obțină votul de învestire în Parlament.
Președintele a subliniat, într-o postare publică, că actuala situație politică este caracterizată de tensiune socială ridicată și de o nevoie urgentă de stabilitate guvernamentală, avertizând că lipsa unei soluții rapide poate accentua instabilitatea și poate alimenta nemulțumirea publică.
„În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabila. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate. România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
Te-ar mai putea interesa și: Nicușor Dan convoacă consultări la Cotroceni pentru desemnarea noului premier, după eșecul Guvernului Veștea
Consultările de la Palatul Cotroceni au fost deschise de delegația Partidului Social Democrat (PSD), formată din Sorin Grindeanu, Claudiu Manda, Marian Neacșu, Natalia Intotero și Doina Federovici. Discuțiile cu social-democrații au loc într-un climat politic tensionat, în care partidele încearcă să-și repoziționeze strategiile după eșecul învestirii Guvernului Veștea și după negocieri prelungite care nu au dus la o formulă guvernamentală acceptată de majoritatea parlamentarilor.
În același timp, scena politică este marcată de tensiuni și poziționări divergente între partide. PSD încearcă să își definească rolul într-o posibilă viitoare coaliție, în timp ce PNL și USR discută alternative de guvernare fără social-democrați. UDMR este de asemenea considerat un actor important în eventualele negocieri, având în vedere rolul său tradițional de echilibrare a majorităților parlamentare.