Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova se consideră adoptată tacit, întrucât termenul pentru dezbatere și vot final a fost depășit, a declarat președinta de ședință, Natalia Intotero, în ședința de plen de miercuri.
Potrivit textului proiectului, Parlamentul României își reafirmă atașamentul față de prevederile Actului Final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa de la Helsinki, care permit modificarea frontierelor prin mijloace pașnice și diplomatice.
Documentul prevede că Parlamentul României „decide unirea României cu Republica Moldova”
Inițiativa legislativă stabilește, de asemenea, că Guvernul României ar urma să fie abilitat să înceapă de urgență negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.
După adoptarea legii și publicarea acesteia în Monitorul Oficial, ar urma să fie informate instituții și organizații internaționale, inclusiv SUA, NATO, ONU și UE.
În expunerea de motive, inițiatorii susțin că proiectul urmărește deschiderea unui proces de negociere privind reunificarea celor două state și invocă precedente istorice precum Marea Unire și unirea Principatelor Române din 1859.
Documentul menționează și Rezoluția Senatului SUA 148, pe care inițiatorii o consideră un argument în favoarea demersului.
Proiectul de lege a fost depus la Camera Deputaților la 14 aprilie 2026 și va intra în dezbaterea Senatului, care va avea ultimul cuvânt asupra inițiativei legislative.