CNAIR anunță restricții de circulație pentru vehiculele cu masa totală maximă autorizată de peste 7,5 tone, în perioada 14–17 august 2026, în contextul minivacanței prilejuite de sărbătoarea Adormirea Maicii Domnului. Măsura se aplică anumitor sectoare de autostrăzi și drumuri naționale intens circulate și are ca scop fluidizarea traficului în perioada în care este estimată o creștere semnificativă a numărului de autoturisme care se deplasează spre litoral și către alte destinații turistice, potrivit Agerpres.
Te-ar mai putea interesa și: INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
Restricțiile vizează vehiculele rutiere cu MTMA mai mare de 7,5 tone, cu excepția celor destinate exclusiv transportului de persoane. Măsurile sunt stabilite în baza Ordinului MT-MAI nr. 1249-132/2018, care prevede interdicții de circulație pentru anumite categorii de vehicule grele în zilele premergătoare și în timpul sărbătorilor legale, atunci când traficul rutier este de regulă mai intens.
În acest an, restricțiile sunt valabile începând de vineri, 14 august, ziua premergătoare sărbătorii legale, și continuă sâmbătă, 15 august – Adormirea Maicii Domnului –, duminică, 16 august, și luni, 17 august 2026. Totuși, intervalele orare diferă în funcție de drum și de sensul de mers.
Una dintre cele mai importante zone afectate este Autostrada A2 București–Constanța, principalul traseu utilizat de turiștii care merg spre litoral. Restricțiile se aplică pe sectorul București – Fundulea – Lehliu – Fetești – Cernavodă – Constanța.
Pe sensul București – Constanța, vehiculele de peste 7,5 tone nu vor putea circula vineri, 14 august, între orele 12:00 și 22:00. Restricția va fi menținută și sâmbătă, 15 august, între orele 6:00 și 22:00. Intervalele au fost stabilite pentru a reduce numărul de vehicule grele care s-ar suprapune cu fluxul foarte mare de autoturisme care se îndreaptă spre litoral în minivacanță.
Pe sensul Constanța – București, restricțiile încep vineri mai târziu, respectiv între orele 16:00 și 22:00. Sâmbătă și duminică, interdicția se aplică între 6:00 și 22:00. Aceste măsuri sunt menite să contribuie la fluidizarea traficului inclusiv în perioadele în care turiștii încep să se întoarcă de pe litoral.
Un alt drum important vizat este DN7, pe traseul Pitești – Râmnicu Vâlcea – Veștem. Aici restricțiile se aplică pe ambele sensuri de circulație. Vineri, 14 august, vehiculele de peste 7,5 tone nu vor putea circula între 18:00 și 22:00, iar sâmbătă și duminică interdicția este valabilă în intervalul 6:00–22:00.
DN7 este unul dintre drumurile cu trafic intens în perioadele de sărbători, fiind o rută importantă pentru deplasările dintre sudul țării și zona centrală. Prin limitarea temporară a traficului greu, autoritățile urmăresc să reducă aglomerația și să faciliteze circulația autoturismelor în perioada minivacanței.
Restricții vor fi instituite și pe DN39, între Agigea și Mangalia, unul dintre cele mai aglomerate sectoare de drum din zona litoralului. Interdicția se aplică pe ambele sensuri de circulație.
Pe acest tronson, vehiculele cu masa totală maximă autorizată de peste 7,5 tone nu vor putea circula vineri, 14 august, între orele 16:00 și 22:00. Restricțiile continuă sâmbătă și duminică, între orele 6:00 și 22:00. Măsura este deosebit de relevantă pentru litoral, unde în perioada sărbătorii de Sfânta Maria este așteptat un trafic foarte intens între localitățile de pe coastă.
Un al patrulea sector vizat este DN22C, între Murfatlar și Cernavodă. În acest caz, restricția este mai limitată și se aplică doar pe sensul Murfatlar – Cernavodă, duminică, 16 august, în intervalul 6:00–22:00.
Prin urmare, șoferii vehiculelor grele trebuie să țină cont nu doar de perioada generală a restricțiilor, ci și de drumul pe care circulă, sensul de mers și intervalul orar exact. Nu toate sectoarele sunt supuse acelorași interdicții, iar pe unele drumuri restricțiile sunt valabile pe ambele sensuri, în timp ce pe altele se aplică doar într-o anumită direcție.
CNAIR a anunțat aceste măsuri în contextul pregătirilor pentru minivacanța de 15 august, una dintre perioadele din an în care traficul rutier crește considerabil. Adormirea Maicii Domnului este sărbătoare legală, iar în acest an ziua de 15 august cade sâmbătă, fiind urmată de duminică și de ziua de luni, 17 august, ceea ce favorizează deplasările pe distanțe mai lungi.
Scopul restricțiilor este în primul rând fluidizarea traficului și reducerea riscului de formare a unor ambuteiaje majore pe traseele foarte solicitate. În special pe A2 și DN39, unde în perioadele de vârf pot apărea coloane lungi de autoturisme, eliminarea temporară a traficului greu poate permite o circulație mai fluentă.
Măsurile afectează însă exclusiv categoria de vehicule prevăzută de ordinul menționat de CNAIR, respectiv cele cu MTMA mai mare de 7,5 tone, altele decât vehiculele destinate exclusiv transportului de persoane. Prin urmare, nu este vorba despre o interdicție generală pentru toate autovehiculele și nici despre închiderea drumurilor respective.
În cazul A2, restricțiile sunt cele mai importante prin prisma volumului de trafic estimat între Capitală și litoral. Vineri, fluxul de turiști spre Constanța este de așteptat să crească pe măsură ce începe minivacanța, motiv pentru care traficul greu este restricționat începând cu ora 12:00 pe sensul către Constanța. În sens invers, restricția începe la ora 16:00, pentru a evita suprapunerea traficului greu cu perioadele de întoarcere și cu traficul crescut de pe autostradă.
Sâmbătă, când este sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, restricțiile pe A2 sunt extinse pe aproape întreaga perioadă de zi, 6:00–22:00, pe sensul București–Constanța, iar în aceeași zi se aplică și pe sensul opus. Duminică, restricția continuă pe sensul Constanța–București, în același interval de 6:00–22:00.
Pe DN7 și DN39, programul este, de asemenea, adaptat perioadelor în care se estimează cele mai mari valori de trafic. În cazul DN39, măsura are o importanță suplimentară deoarece drumul face legătura între zona Agigea și localitățile din sudul litoralului, inclusiv Mangalia, iar traficul poate deveni foarte aglomerat în timpul sezonului estival.
În ceea ce privește DN22C, restricția de duminică este orientată în special spre gestionarea traficului de revenire din zona litoralului către interiorul țării, prin limitarea circulației vehiculelor grele pe sensul Murfatlar–Cernavodă.