- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028

26 Jun, 19:34 • Daniela Oancea
România a semnat, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană, desfășurată la Luxemburg, acordul tripartit privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei. Documentul, cu aplicare în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea infrastructurii de stocare pentru integrarea surselor regenerabile, reducerea limitării producției de energie și stabilizarea prețurilor pentru consumatori.
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028

România, reprezentată de secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din statele membre ale Uniunii Europene, desfășurată la Luxemburg.

Potrivit oficialului român, acordul sectorial va fi aplicat în perioada 2026-2028 și are ca obiectiv consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru a facilita integrarea surselor regenerabile în sistemul energetic, reducerea limitării producției de energie (curtailment) și asigurarea unor prețuri mai mici și mai stabile pentru consumatori.

„Am semnat astăzi, alături de miniștrii energiei din statele Uniunii Europene, acordul tripartit privind stocarea energiei. Acest acord sectorial tripartit, cu aplicare imediată în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea capacității de stocare pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile de energie, reducerea limitării producției (curtailment) și asigurarea unor prețuri mai mici și mai stabile pentru consumatori. Totodată, acordul vizează și stimularea electrificării și creșterea competitivității industriei și a companiilor”, a declarat Cristian Bușoi.

Secretarul de stat a precizat că Uniunea Europeană estimează necesitatea unor capacități de stocare de aproximativ 200 GW până în 2030, comparativ cu circa 55 GW instalați la începutul anului 2026.

Pentru atingerea acestui obiectiv vor fi necesare investiții în tehnologii diverse de stocare, capabile să răspundă diferitelor nevoi ale sistemului energetic, atât ca soluții independente, cât și integrate cu producția de energie din surse regenerabile, acolo unde acestea sunt eficiente din punct de vedere economic.

Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, reuniunea de la Luxemburg a reunit miniștri ai Energiei din statele membre, dezvoltatori și producători de tehnologii de stocare, dezvoltatori de proiecte de energie regenerabilă, reprezentanți ai industriilor mari consumatoare de energie și instituții financiare.

Inițiativa urmărește accelerarea investițiilor în capacități de stocare, considerate esențiale pentru flexibilitatea sistemului energetic european și pentru atingerea obiectivelor Uniunii privind decarbonizarea și securitatea energetică.

Citește și: Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar DNA
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar ...
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
Nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: 235 de morți, mii de răniți și operațiuni internaționale de salvare în desfășurare
Nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: 235 de morți, mii de răniți și operațiuni internaționale ...