Știri externe

Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101

05 Aug, 20:46 • Daniela Oancea
Procesul de transfer al participației majoritare deținute în CarrefourSA către Yeni Mağazacılık, compania care operează lanțul de magazine discount A101, a fost finalizat în Turcia, după obținerea aprobărilor legale necesare, inclusiv acordul Autorității pentru Concurență din Turcia, informează Gazete Oksijen.
Turcia: CarrefourSA finalizează transferul către proprietarul A101

Yeni Mağazacılık a preluat 89,28% din acțiunile CarrefourSA, participație formată din pachetul de 57,12% deținut de Sabancı Holding și participația de 32,16% controlată de Carrefour Nederland BV.

Acordul de transfer de acțiuni a fost semnat la 17 aprilie 2026. Tranzacția a avut la bază o evaluare a CarrefourSA la 325 milioane de dolari, iar valoarea finală a acțiunilor urma să fie ajustată în funcție de datoria netă și capitalul circulant la data finalizării tranzacției.

Transferul de proprietate nu presupune fuziunea CarrefourSA cu A101 într-un singur lanț de retail

Cele două branduri vor continua să opereze separat, sub aceeași structură de proprietate, cu echipe de management distincte și poziționări diferite pe piață.

A101 operează pe segmentul magazinelor discount, în timp ce CarrefourSA are mai multe formate de magazine și o ofertă diversificată de produse. Ambele companii își vor păstra identitatea de brand și baza proprie de clienți.

Operațiunile CarrefourSA vor fi conduse în noua etapă de Hatice Evren, compania având planuri de extindere a rețelei de magazine și de dezvoltare a operațiunilor.

Erhan Bostan, membru al Consiliului de Administrație al Grupului Aydın, a declarat că preluarea CarrefourSA marchează începutul unei noi perioade pentru companie și că noua structură de proprietate va consolida poziția financiară a retailerului.

Activând în Turcia din 1991, CarrefourSA avea peste 1.250 de magazine în 77 de provincii la sfârșitul anului 2025, inclusiv magazine în sistem franciză.

CarrefourSA a fost inclusă în planul de restructurare a portofoliului Sabanci Holding din cauza datoriilor mari și a scăderii profitabilității din ultimii ani, alături de retailerul de tehnologie al grupului, Teknosa.

La finalul anului 2025, CarrefourSA avea datorii totale de aproximativ 970 milioane de dolari și împrumuturi de circa 375 milioane de dolari. Compania avea un capital propriu negativ de aproximativ 23 milioane de dolari. În 2025, retailerul a raportat venituri de aproximativ 1,95 miliarde de dolari, dar a înregistrat o pierdere netă de circa 151 milioane de dolari.

De la începutul anului, acțiunile companiei listate la Borsa Istanbul au crescut cu aproximativ 65% pe fondul așteptărilor unei potențiale vânzări de active.

CarrefourSA intenționează să își extindă rețeaua de magazine, să dezvolte colaborările cu furnizorii locali și să crească numărul de angajați, cu obiectivul de a ajunge, pe termen lung, în toate provinciile Turciei.

BERD a acordat un împrumut de 250 milioane de dolari pentru achiziția CarrefourSA Turcia de către Yeni Mağazacılık

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a acordat un împrumut de 250 milioane de dolari pentru a sprijini achiziția CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi de către Yeni Mağazacılık, companie din grupul Aydın Group, care operează retailerul discount A101 în Turcia.

Facilitatea de finanțare include un împrumut de 200 milioane de dolari acordat direct de BERD și un împrumut sindicalizat de 50 milioane de dolari, oferit împreună cu banca olandeză de dezvoltare antreprenorială FMO.

BERD estimează că tranzacția va consolida platforma națională de retail a Yeni Mağazacılık, va extinde oferta companiei pe mai multe formate de comerț și va sprijini dezvoltarea unui ecosistem de retail mai integrat în Turcia.

Osman Yilmaz, director financiar al grupului Aydın, a afirmat că finanțarea de la BERD și FMO oferă companiei o structură de capital pe termen lung pentru dezvoltarea operațiunilor și susținerea achiziției CarrefourSA.

BERD este un investitor instituțional important în Turcia, unde a investit peste 25 de miliarde de euro din 2009, în principal în sectorul privat.

Citește și: BT acordă cea mai mare finanțare din istoria sa pentru preluarea Carrefour România de către Pavăl Holding

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
Senatul a adoptat accelerarea plăților către furnizorii de energie pentru schemele de plafonare
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
BVB a închis pe minus ședința de miercuri. BET a scăzut cu 0,57%
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Iranul afirmă că declarația comună dintre Iran și Oman se află în stadiul final de redactare
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți operaționali pentru războiul din Ucraina
Vladimir Putin a anunțat miercuri o amplă remaniere la vârful armatei ruse, și a numit noi comandanți ...
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
O femeie a fost arestată, după ce patru persoane au fost înjunghiate în centrul Londrei
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, printre cele mai afectate
ANM avertizează: Canicula și seceta pun presiune pe culturile agricole. Porumbul și floarea-soarelui, ...
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Legea integrității a primit votul final în Senat și ajunge la promulgare
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna august
Primăria Capitalei introduce 25 de măsuri pentru reducerea consumului de energie electrică în luna ...
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă timp pentru centrala nucleară
Dunărea a ajuns la un nou minim istoric de debit, de 1.400 mc/s. Intervențiile de la Cernavodă câștigă ...
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% în 2025
Scădere puternică în sectorul silvic. Cifra de afaceri a unităților silvice s-a redus cu peste 21% ...
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale în luna iunie
Eurostat: România și Bulgaria au avut cele mai mari creșteri din UE ale prețurilor producției industriale ...
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea costa statul sute de milioane de euro
Adrian Negrescu: Noua reglementare a jocurilor de noroc a blocat operatorii autorizați și ar putea ...
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Cătălin Avramescu, fost consilier prezidențial, vizat într-o anchetă DIICOT pentru pornografie infantilă
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri și venituri are partenera lui Nicușor Dan
Declarația de avere a Mirabelei Grădinaru, publicată de Administrația Prezidențială. Ce bunuri ...
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte capacități energetice”
Pîslaru critică amendamentele PSD privind cărbunele: „Nu exista nicio intenție de a închide alte ...
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din PNRR, acuză ministra Mediului
Scandal în Parlament pe Strategia biodiversității. România riscă aproape un miliard de euro din ...
155 de bilete de tratament pentru pensionarii din Cluj. Când pot fi ridicate și până la ce dată
155 de bilete de tratament pentru pensionarii din Cluj. Când pot fi ridicate și până la ce dată
Seceta lovește puternic agricultura din Arad. Aproape 80.000 de hectare de culturi, calamitate
Seceta lovește puternic agricultura din Arad. Aproape 80.000 de hectare de culturi, calamitate