- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Rata inflației, într-o continuă scădere. Ce se întâmplă cu prețurile la final de 2023

13 Nov, 12:14 • Alexe Raluca
Rata anuală a inflaţiei a scăzut în luna octombrie la 8,1%, de la 8,8% în septembrie şi comparativ cu 16,3% în decembrie 2022, arată datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică.
Rata inflației, într-o continuă scădere. Ce se întâmplă cu prețurile la final de 2023

Rata inflației în România continuă să scadă, ajungând la jumătate față de nivelul înregistrat anul trecut, conform ultimului raport INS.

Citește și: Inflația în zona euro ar putea crește în următoarea perioadă. Ţinta BCE este o rată a inflaţiei de 2% spre finalul lui 2025

Rata inflației din România, într-o continuă scădere

Indicele armonizat al preţurilor de consum în luna octombrie 2023, comparativ cu luna septembrie 2023, a fost 100,57%.

„Indicele preţurilor de consum în luna octombrie 2023 comparativ cu luna septembrie 2023 a fost 100,57%. Rata inflaţiei de la începutul anului (octombrie 2023 comparativ cu decembrie 2022) a fost 6,3%. Rata anuală a inflaţiei în luna octombrie 2023 comparativ cu luna octombrie 2022 a fost 8,1%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (noiembrie 2022 – octombrie 2023) faţă de precedentele 12 luni (noiembrie 2021 – octombrie 2022) a fost 12%”, arată datele INS.

Rata anuală a inflaţiei în luna octombrie 2023, comparativ cu luna octombrie 2022, calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum, a fost 8,3%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni, pentru perioada noiembrie 2022 – octombrie 2023, faţă de precedentele 12 luni, respectiv noiembrie 2021 – octombrie 2022, determinată pe baza IAPC, a fost 11%.

Serviciile s-au scumpit în octombrie 2023 cu 12,2% faţă de octombrie 2022, mărfurile alimentare cu 8,66%, iar mărfurile nealimentare cu 6,24% fată de octombrie 2022. Dintre mărfurile alimentare, cel mai mult s-au scumpit berea (cu 17,10% în octombrie 2023 faţă de octombrie 2022), peştele proaspăt (cu 16,82%) şi peştele şi conserve din peşte (cu 16,55%). Uleiul comestibil s-a ieftinit cu 24,65% în octombrie 2023 faţă de octombrie 2022.

Dintre mărfurile nealimentare, cel mai mult s-au scumpit detergenţii (cu 23,97% în octombrie 2023 faţă de octombrie 2022) şi energia termică (cu 22,26%). În acelaşi timp, energia electrică s-a ieftinit cu 10,46% în octombrie 2023 față de prețurile din octombrie 2022.

Dintre servicii, în această lună, tot transportul aerian este cel care s-a scumpit cel mai mult, mai exact cu 25,89%.

Guvernatorul BNR Mugur Isărescu a declarat săptămâna trecută, la Raportul privind inflația, că prognoza pentru finalul anului este de 7,5%, cu o revizuire ascendentă a traiectoriei pe parcursul anului 2024 în contextul majorărilor legiferat ale unor taxe şi impozite. Mugur Isărescu susţine că inflaţia va creşte în primele trei luni din 2024 cu circa 0,9%, contribuţia venind din zona creşterilor de preţuri, dar acest lucru nu înseamnă că se va întrerupe dezinflaţia.

Citește și: BNR face un nou anunț legat de prețurile din România. Vasilescu: „Inflația este dezinflație! Preţurile, deşi continuă să crească, ele cresc mai încet”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70