Statul rămâne fără bani. Ministerul Finanțelor a transmis instituțiilor statului un document care informează că va acorda prioritate în fiecare lună la plată cheltuielilor cu pensiile și salariile, scrie Profit.ro.
Potrivit documentului semnat de Tanczos Barna, celelalte naturi de cheltuieli vor urma să fie acceptate abia după cele decise pentru „drepturi de personal și drepturi sociale”.
Ordinul emis de Ministerul Finanțelor vine pe fondul unor probleme bugetare semnificative, agravate de criza politică generată de ieșirea PSD de la guvernare și de presiunile existente pe piețele financiare, atât în ceea ce privește dobânzile, cât și cursul de schimb.
Un control mai riguros al cheltuielilor ar putea ajuta Executivul să facă față provocărilor din lunile următoare, mai ales în condițiile în care reformele fiscale promise Comisiei Europene sunt puțin probabile înainte ca scena politică să se stabilizeze.
Execuția bugetului general consolidat în primul trimestru al anului 2025 s-a încheiat cu un deficit de 43,66 miliarde lei (2,28% din PIB), în creștere față de deficitul de 35,88 miliarde lei (2,04% din PIB) din aceeași perioadă a anului trecut, scrie Mediaflux.ro.
Veniturile totale au atins 141,32 miliarde lei în primele trei luni din 2025, marcând o creștere de 6,9% față de anul precedent, impulsionată în special de majorarea veniturilor curente – în principal din impozitul pe salarii și venit, contribuțiile de asigurări, accize și venituri nefiscale. Totuși, s-au înregistrat scăderi în ceea ce privește încasările nete din TVA și fondurile europene.
Cheltuielile bugetului general consolidat s-au ridicat la 184,98 miliarde lei, înregistrând o creștere nominală de 10,1% față de aceeași perioadă a anului anterior. Ca procent din PIB, acestea au crescut comparativ cu primul trimestru din 2024.
Guvernul interimar are responsabilitatea de a reduce deficitul bugetar la 7% din PIB în acest an, după ce în 2024 deficitul a fost de 8,65% din PIB conform standardului național și 9,3% din PIB conform metodologiei europene ESA.
În prezent, ratingul suveran al României este evaluat cu perspectivă negativă de către cele trei mari agenții de rating, prima reevaluare fiind așteptată la finalul verii. În lipsa unor măsuri fiscale rapide, Guvernul va fi nevoit să adopte intervenții mai drastice într-un interval de timp tot mai restrâns, pentru a ține sub control deficitul bugetar.
Criza politică actuală riscă, de asemenea, să ducă la suspendarea accesului la fondurile europene, inclusiv la cele peste 13 miliarde de euro obținute prin renegocierea Planului Național de Redresare și Reziliență.