- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Caroli si-a dublat bugetul de marketing pentru 2009

21 May, 15:20 • andra.gheorghe
Producatorul de mezeluri Caroli Foods, care a anuntat astazi abordarea unei noi platforme de comunicare sustinute de o campanie de brand in care a investit 1,3 mil. euro, va dispune in 2009 de un buget de marketing dublu fata de cel de anul trecut, a declarat Andrew Taylor, vice presedintele comercial al companiei.
Caroli si-a dublat bugetul de marketing pentru 2009

Potrivit lui Taylor, in ciuda climatului economic instabil de anul acesta, Caroli a ales sa investeasca in continuare in comunicare, obiectivul fiind pastrarea si atragerea consumatorilor.

„Activam pe o piata slab diferentiata si foarte fragmentata, cu peste 20.000 de produse. Strategiile de comunicare abordate de majoritatea jucatorilor sunt in linii mari similare. In concluzie, consumatorul nu distinge foarte clar intre brandul si produsul propriu-zis pe care il achizitioneaza. Aceasta lipsa de diferentiere este o oportunitate pentru noi. Vom aborda o platforma de comunicare care se bazeaza pe emotie, care pune consumatorul in centrul comunicarii si il introduce in valorile brandului”, a spus vice presedintele Caroli.

Odata cu noua campanie de comunicare, Caroli adopta si un nou slogan, „Tine romanul in miscare”, renuntand la „Iti lasa gura apa”.

„‘Caroli iti lasa gura apa’ a fost unul dintre cele mai de succes si eficiente sloganuri nu doar pentru noi, ci de pe intreaga piata pe care activam. Insa noul slogan se muleaza pe linia de comunicare pe care am ales-o”, au explicat reprezentantii companiei.

Noua platforma de comunicare Caroli va fi vizibila publicului maine, 22 mai, cand va fi difuzat, pe toate statiile TV nationale, spotul TV care sprijina campania de comunicare.

Cumpararea de spatiu TV a atras 90% din totalul investitiei (1,3 milioane euro) in campanie, pentru productia spotului cheltuindu-se 90.000 euro si pentru cercetare 100.000 euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”