- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

TV-ul da cu \”bata-n balta\”, CNA-ul incaseaza. Vezi cati bani a strans Consiliul din amenzi

03 Sep, 12:20 • andra.gheorghe
Aproape 1,2 milioane lei. Atat a incasat Consiliul National al Audiovizualului (CNA) in primele 8 luni ale anului din amenzile aplicate posturilor de televiziune, radio si distribuitorilor de audiovizual locali si centrali. OTV-ul a bagat cel mai mai adanc mana in buzunar, incasand amenzi in cuantum de 210.000 lei.
TV-ul da cu \bata-n balta\, CNA-ul incaseaza. Vezi cati bani a strans Consiliul din amenzi

OTV a primit 14 amenzi

de la CNA in intervalul 1 ianuarie – 31 august 2010, in cuantum de 210.000 lei. Postul de televiziune patronat de „omul poporului” Dan Diaconescu a platit doua amenzi in valoare de 20.000 lei, una de 25.000 lei, una de 15.000 lei, sapte amenzi in valoare de 10.000 lei si una de 5.000 lei, la care s-au adaugat patru somatii si o decizie de privind acordarea dreptului la replica.

Pozitia a doua in clasamentul „amendatilor” este ocupata de turcii de la Kanal D, care au adunat pana la finalul lui august sase sanctiuni in valoare totala de 110.000 lei, televiziunea reusind si performanta de a „servi” cea mai mare amenda aplicata de CNA de anul acesta, pana in prezent, in valoare de 60.000 lei. Kanal D a fost sanctionat si cu 6 somatii de autoritatea audiovizualului romanesc.

Antena lui Voiculescu ocupa si ea o pozitie pe podium, clasandu-se pe 3, cu un cuantum de amenzi care se ridica la 70.000 lei. Antena 1 a primit in opt luni un numar de 5 amenzi, cea mai mare in valoare de 30.000 lei.

Nici Prima TV nu a scapat de sanctiuni, postul de televiziune cumuland amenzi care totalizeaza 55.000 lei, din care doar una se ridica la 50.000 lei.

Antena 3 se bate cu Realitatea TV in audienta dar si in amenzi. Postul de stiri al Intact cumuleaza pana la 31 august sase sanctiuni in valoare de peste 50.000 lei, in timp ce greselile comise de Realitatea lui Vantu valoreaza putin peste 32.000 lei.

B1 TV a primit o singura amenda, de 15.000 lei, Pro TV tot una, de 10.000 lei, la fel si TVR-ul, insa ceva mai mica, de 5.000 lei.

National TV, Pro Cinema, Antena 2, Etno TV, Vox News si U TV „au scapat” doar cu somatii.

Televiziunile locale au adus in buzunarul CNA doar 20.000 lei in primele 8 luni ale anului.

In randul radiourilor, ZU este campinonul amenzilor. Postul operat tot de trustul Intact a primit 3 amenzi in cuantum de 35.000 lei, urmat la egalitate de de Radio 21, Kiss FM si Pro FM, fiecare cu cate 10.000 lei.

Radiourile locale au fost sanctionate doar cu somatii in ianuarie-august 2010.

Distribuitorii de servicii radio si TV au primit in total 45 de amenzi din partea autoritatii audiovizuale, in valoare de 525.000 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”