Avocatul Adrian Cuculis a prezentat, pe pagina sa de Facebook, o factură primită de la furnizorul de energie electrică de către o clientă din Timișoara
O femeie din Timișoara a primit o factură la energia electrică în valoare de 50.697 de lei, contravaloarea a 10.256 de euro.
Avocatul Adrian Cuculis îi sfătuiește pe români să conteste orice fel de factură abuzivă și să se abțină de la plata acestora până la o rezolvare a contestațiilor.
„Asta se numește atentat la viața românilor. Regularizare după 4 ani. 50.000 de lei de plată pentru o factură de energie, pe persoana fizică. Încep procesele colective. Vă spunem totul despre cum puteți contesta!”, scrie avocatul pe pagina de Facebook.
Furnizorii de energie electrică surprind din nou cu facturi exagerate
În cazul clientei din Timișoara, factura de energie electrică a fost emisă pentru perioada 11.09.2017 – 10.10.2021. Potrivit facturii, clienta nu are debite restante, iar la un calcul simplu, consumul împărțit la cele 49 de luni cuprinse în regularizare ar însemna 1.732 kWh pe lună.
Postarea avocatului a avut parte de comentarii pe măsură:
„Enel face de 2 ori pe an regularizare, in fiecare an, adica fac regularizare la regularizare??? Doamne fereste, hotie si bataie de joc”, a scris un utilizator Facebook
„Cum adică regularizare la regularizare? Dacă s-a făcut o data regularizarea, ce regularizare sa mai faci? Cine a conceput o astfel de inepție sa facă bine sa o corecteze rapid. Deja am ajuns la aberații!”, a adaugat un comentator
Facturile la energie electrică îi exasperează pe români
Această factură primită de femeia din Timișoara este cea mai recentă dintr-un șir lung de facturi exagerate la energia electrică.
Cu patru zile în urmă, Observatorul Prahovean a făcut publică sesizarea unei femei care are de plată o factură de energie electrică în valoare de 8.300 de lei. Se pare că factura ar fi de fapt o regularizare a consumului din perioada 2020-2022, deși contorul se află în afara proprietății și putea fi citit de angajații companiei electrice. Deși a făcut plângere la ANRE și ANPC și ambele instituții i-au dat dreptate, clienta tot este obligată să plătească.
Cu mai mult de 15 ani experiență în domeniul jurnalismului și o pasiune pentru tot ce înseamnă actualități, știri, și tot ce se întâmplă relevant atât în țară, cât și pe plan extern. ... citește mai mult