Știri interne

Mircea Fechet: Constat cu dezamăgire că pădurile sunt primele pe lista de tăieri. Fostul ministru al Mediului avertizează actuala conducere că deșertificarea nu ia pauză

09 Aug, 13:57 • Aprozeanu Razvan
Fostul ministru al Mediului avertizează că România riscă să blocheze un program eficient de împăduriri, în contextul în care suprafețe tot mai întinse de teren sunt afectate de deșertificare. Mircea Fechet (PNL) subliniază că „pădurile sunt primele pe lista de tăieri la Ministerul Mediului” și atrage atenția că România pierde „în fiecare minut 50 mp prin deșertificare”.
Mircea Fechet: Constat cu dezamăgire că pădurile sunt primele pe lista de tăieri. Fostul ministru al Mediului avertizează actuala conducere că deșertificarea nu ia pauză

Fechet face apel către actuala conducere a Ministerului Mediului să nu întrerupă programele de împădurire, evidențiind că „deșertificarea nu ia pauză”.

„Am preluat aproape 100 hectare împădurite prin PNRR odată cu mandatul de ministru. Am lăsat 27.000 hectare validate de Garda Forestieră Naţională (GFN) ca fiind eligibile pentru împăduriri, 14.700 hectare semnate de ambele părţi, dintre care peste 7.886 hectare plantate, plus alte 2.300 hectare la o semnătură distanţă (adică până la un total de 17.000 hectare), pe flux, cel mai probabil semnate şi de beneficiari, pe un grafic pregătit”, a scris, sâmbătă, pe Facebook, Mircea Fechet.

Te-ar mai putea interesa: Mircea Fechet, fost ministru al Mediului, atrage atenția: ”Primele nerușinate pentru pensionare de la Romsilva au surori gemene la CCR”

Mircea Fechet, apel către actuala conducere, în condiţiile în care pierdem în fiecare minut 50 mp prin deşertificare

Fostul ministru afirmă că este dezamăgit „că pădurile sunt primele pe lista de tăieri la Ministerul Mediului”. Potrivit acestuia, mai important decât cifrele punctuale este faptul că România are, în sfârșit, „un cadru funcţional care mobilizează – atât cât poate ţara asta – fermieri, primării şi mediul privat în jurul unei cauze comune, creşterea suprafeţei împădurite”.

„Ultimul lucru de care avem nevoie e un blocaj în lanţ care să frâneze o locomotivă care prinsese viteză (…) Am propus şi am reuşit să creştem în aprilie, prin Ordonanţă de Urgenţă, prima anuală pe care o primesc cei care îşi împăduresc terenurile de la 456 euro la 640 euro / hectar, pentru a-i sprijini pe toţi cei care vor să lase păduri vii, nu terenuri aride, generaţiilor următoare. Dorinţa mea a fost inclusiv să împădurim bretelele de autostradă şi de drumuri expres, însă pentru a reuşi, ai nevoie de terenuri, pe care nu le-am găsit.”

Fechet lansează un apel public către actuala conducere a Ministerului Mediului, evidențiind urgența continuării programului de împăduriri în mesajul său transmis sâmbătă.

„Pentru că România nu-şi permite un sezon de plantare ratat, în condiţiile în care pierdem în fiecare minut 50 mp prin deşertificare, fac un apel public către actuala conducere a Ministerului Mediului: reconsideraţi decizia de a scurta termenele şi păstraţi vechiul termen de depunere a proiectelor! Sprijiniţi oamenii care vor să planteze, nu-i pedepsiţi din motive birocratice! Sunt oameni care şi-au pus încrederea într-un program funcţional şi o industrie care aşteaptă predictibilitate. România are nevoie de continuitate în politici publice, mai ales acolo unde ele dau rezultate.”

Te-ar mai putea interesa: Numărul de urși din zona Brașovului crește alarmant. Autoritățile cer intervenția Ministerului Mediului

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță rutieră
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță ...
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, folosit de armata ucraineană
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, ...
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru spectrul radio să ajungă la Bruxelles
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru ...
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai bine plătite domenii
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai ...
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb până la sfârșitul anului
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb ...
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele destinații
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele ...
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența artificială
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența ...
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai are mult de muncă”
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai ...
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele importante
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele ...
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă